Herpestoidea janë një superfamilje e mishngrënësvegjitarëve që përfshijnë mongozët,[1] mishngrënësat e Madagaskarit[2] dhe hienat.

Herpestoidea
Herpestoidea.jpg
Superfamilja Herpestoidea (nga lartë-poshtë) Hyaenidae, Eupleridae, Herpestidae.
Klasifikimi shkencor
Mbretëria:
Filumi:
Klasa:
Rendi:
Nënrendi:
Superfamilja:
Herpestoidea
Familjet
Shiko tekstin
Sinonimet
Hyaenoidea

Herpestoidët, me përjashtim të hienave, ka një trup cilindrik dhe të zgjatur, që i lejon ata të kapin prenë e tyre dhe të futen në vrima të vogla.[1] Herpestoidët janë feliformë dhe ekspertët në gjuajtjen kafshëve më të mëdha se ato.[3]

Ata shtrihen përmes Euroazisë, Afrikës dhe ishullit të Madagaskarit.[3]

KlasifikimiRedakto

Pema filogjenetikeRedakto

Lidhjet filogjenetike të Herpestoidea janë treguar në kladogramin e mëposhtëm:[4][5]

 Herpestoidea 


LophocyonidaeHyaenidae (hienat)  

Herpestidae (mongozët)  Eupleridae (eupleridët)  
ReferimetRedakto

  1. ^ a b Wozencraft, W.C. (2005). "Order Carnivora". përmbledhur nga Wilson, D.E.; Reeder, D.M (red.). Mammal Species of the World: A Taxonomic and Geographic Reference (bot. 3rd)). Johns Hopkins University Press. ff. 562–571. ISBN 978-0-8018-8221-0. OCLC 62265494. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Wozencraft, 2005, pp. 560–561
  3. ^ a b S. Smith. All about Herpestoidea. f. 150-231. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Retrieved 08.31.2018
  4. ^ Barycka, E. (2007). "Evolution and systematics of the feliform Carnivora". Mammalian Biology. 72 (5): 257–282. doi:10.1016/j.mambio.2006.10.011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Morales, Jorge; Mayda, Serdar; Valenciano, Alberto; DeMiguel, Daniel; Kaya, Tanju (2019). "A new lophocyonid, Izmirictis cani gen. et sp. nov. (Carnivora: Mammalia), from the lower Miocene of Turkey". Journal of Systematic Palaeontology. Online edition. doi:10.1080/14772019.2018.1529000. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

 Ky artikull rreth mishngrënësve është i cunguar. Ju mund të ndihmoni duke e përmirsuar këtë artikull.