Ibrahim Galimuna, (03 prill 1929, Prishtinë - 22 shkurt 2005 Prishtinë), tipograf, fotograf dhe patriot prishtinas.

Ibraim (Ibush) Galimuna gjatë pënës në Skaner, në Shtypshkronjën "Rilindja" më 1982

BiografiaRedakto

Lindi ne nje familje me përmasa te medhaja kombëtare. Gjyshi i tij, Ibrahim Galimuna ishte Kryemiftiu i Prishtines ne kohen e Lidhjes se Prizrenit, kurse babai i tij, Sadik Galimuna, treti tërë pasurin e tij per Shqiperi etnike, sepse tradicionalisht, ne familjen e tij mbrohej deviza : ”Pa Kosovë e pa Çamëri, nuk ka Shqiperi“. Galimuna në rininë e hershme ishte marë me futboll dhe kishte bër emër në KF të Prishtinës, në fillimin e viteve të 50-ta (bashkë me Rexhai Surroin. Poashtu, vllai i tij, Xhafer Galimuna, ishte një yll futbolli i cili kishte vdekë pas një loje miqsore që ishte zhvilluar ndërmjet Kosoves dhe Turqisë.

Kjo dallge e madhe, Ibrahimin, apo sic e therrisin te gjithe Ibushin e përcolli deri ne fund të jetës. Ai ishte një atdhetar i zjarrtë, trim e sypatrembur, duke bërë dhe sakrifica me përkushtim deri në fund të jetës trasoi rrugën për realizimin e idealeve të familjes së tij rreth krijimit të Shqipërisë Etnike, për liri të plotë e bashkim kombëtar.

Ne vitin 1952 ish Jugoslavija e dënon me 10 vjet burgim[1] drakonik,( si pjesëmarrës aktiv në radhët e Grupit të Partisë Nacional Demokratike ShqiptareGjon Serqit, i cili lindi dhe vdiq po për Shqipërinë Etnike), kurse, me 1959 lirohet nga burgu.

Pas burgut punoi punën e tipografit[2]NGBG "Rilindja", ndërsa më vonë atë të fotografit në Skanerin elektronik, i cili ishte shqiptari i vetëm i cili ishte i specializuar në këtë lëmi.

ReferimetRedakto

  1. ^ Ismet Jonuzi: Golgota shqiptare (Më 1957 denohen edhe 8 anëtarë të LNDSH-së në Prishtinë: Rexhep Latif Abdullahu, Qemal Novokazi, Shemsi Perani, Rexhep Parteshi, Ibrahim Galimuna, Islam Mumxhiu, Vehbi Ruva dhe Kadër Deva. Të gjithë këta denohen me burg në kohëzgjatje prej 2-12 vjet burg të rëndë me përjashtim të Islam Mumxhiut, i cili lirohet.)
  2. ^ Musë prelvukaj & Nezir Berisha – Shkolla e Mesme Teknike “28 nëntori” Monografi, Prishtinë 2012. f.31, 70, 74

Lidhje të jashtmeRedakto