Papa Inoçenti IV (Sinibaldo Fieschi l. 1195 afërsisht, Genova - v. 7 dhjetor 1254, Napoli) ishte papa i 180 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 25 qershor 1243 dhe deri më 7 dhjetor 1254. Paraardhës i tij ishte Papa Çelestini IV, ndërsa pasardhësi Papa Aleksandri IV.

Papa Inoçenti IV
Innocenzo IV
Papa Inoçenti IV dërgon françeskanët dhe dominikanët në Tatarstan
papa i 180 i Kishës Katolike
Zgjedhja 25 qershor 1243
Shenjtërimi 28 qershor 1243
Fundi papatit 7 dhjetor 1254
Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
Paraardhësi Papa Çelestini IV
Pasardhësi Papa Aleksandri IV
Emri Sinibaldo Fieschi
Lindja Genova, 1195 afërsisht
Vdekja Napoli, 7 dhjetor 1254
Varrimi Katedralja e Napolit

Shiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ * Stampa:En {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
Papa Çelestini IV
Papë
25 qershor 12437 dhjetor 1254
Pasardhësi 
Papa Aleksandri IV