Ishak Belfodil (Arabisht: اسحاق بلفوضيل‎; lindi më 12 janar 1992) është një fubollist algjerian që luan për klubin gjerman TSG 1899 Hoffenheim si sulmues.

Ishak Belfodil

Belfodil duke trajnuar me Werder Bremen më 2017
Të dhënat vetjake
Emri i plotëIshak Belfodil
Datëlindja (1992-01-12) 12 janar 1992 (32 vjeç)
VendlindjaMostaganem, Algjeri
Gjatësia1.92 m (6 ft 4 in)
PozicioniSulmues
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
1899 Hoffenheim
Numri19
Karriera me të rinjtë
1997–2003Élancourt
2003–2005Trappes Saint-Quentin
2005–2006Paris Saint-Germain
2006–2007Boulogne-Billancourt
2007–2008Clermont Foot
2008–2010Lyon
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2009–2012Lyon10(0)
2012Bologna (huazim)8(0)
2012–2013Parma33(8)
2013–2014Internazionale8(0)
2014Livorno (huazim)17(0)
2014–2015Parma23(1)
2015–2016Baniyas Club23(11)
2016–2018Standard Liège28(11)
2017–2018Werder Bremen (huazim)26(4)
2018–1899 Hoffenheim0(0)
Karriera ndërkombëtare
2008–2009Franca U173(0)
2009–2010Franca U186(2)
2010–2011Franca U1913(2)
2011Franca U202(1)
2013–Algjeria14(2)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase

Ishak Belfodil ka qënë lojtar i kombëtares rinore franceze, por në gusht 2012 ai u thirr në kombëtaren algjeriane për herë të parë.

Karriera

Redakto

Karriera e hershme

Redakto

Belfodil filloi karrierën e tij futbollistike në OSC Elancourte , një klub vendosur në rrethinat perëndimore të Parisit, dhe i kaloi vitet e tij formues në klub. Ai më vonë u bashkua pranë klubit Trappes FC. Ndërsa në Trappes, Belfodil kaluar testet hyrëse e kërkuara për të marrë pjesë në akademinë Clairefontaine, por nuk ishte zgjedhur pas dështimit të testit përfundimtar.[1] Si rezultat, ai u transferua në Paris Saint-Germain duke kaluar vetëm një vit në Qendrën e Trajnimit Ooredoo. Belfodil atribuohet vetëm një vit atje kryesisht për shkak të mos përqendrimir në studimet e tij dhe duke mos marrurr kohë të mjaftueshme duke luajtur me seksionin e tij të rinisë. Në vitin 2004, ai u bashkua me AC Billencourt Boulogne, një klub sportiv ndërkombëtar që trajnohen edhe lojtarët Hatem Ben Arfa dhe Issiar Dia. Në vitin 2007, Belfodil siguroi një lëvizje në klubin Clermon Foot.[1]

Belfodil kaloi vetëm një vit në Clermont, dhe duke luajtur me klubin U-16, shënoi nëntë prej 15 gola të para të ekipit në ligën Championnat National Under-16 duke u bërë golashënuesi i ligës.[2] Mënyra e tij e lojës ngjalli interesin e disa klubeve, sidomos klubi francez Lyon dhe klubet angleze Chelsea dhe Manchester United.[3] Më 13 nëntor 2008, Lyon njoftoi se ata kishin fituar Belfodil dhe ai kishte nënshkruar një kontratë rinore me klubin deri në qershor 2011.[4]

Për kohëzgjatjen e sezonit 2008-09, Belfodil luajtur për ekipin U-18 të klubit. Ai ishte anëtar i ekipit që ka arritur në gjysmë-finalen e Coupe Gambardella duke u paraqitur në gjashtë ndeshje duke shënuar dy gola. Në vetëm javën e tretë të sezonit 2009-10, ai u thirr deri në ekipin e lartë për ndeshjen e klubit kundër Auxerre më 22 gusht dhe bëri debutimin e tij në këtë ndeshje duke hyrë në lojë si një zëvendësim për Jean-Alain Boumsong në minutën e 85, duke fituar ndeshjen 3-0.[5] Belfodil bërë debutimin e tij UEFA Liga e Kampionëve tre ditë më vonë, në pjesën e dytë të ndeshjes së raundit të klubit lojë shtesë kundër Anderlecht duke u paraiqtur si zëvendësues në minutën e 60-të për Lisandro López.[6] Më 16 korrik 2010, ai nënshkroi kontratën e tij të parë profesionale të rënë dakord për një marrëveshje tre-vjeçare deri në vitin 2014. Për shkak se ende ka një vit të mbetur në kontratën e tij rinore, kontrata do të hyjë në fuqi duke filluar më 1 korrik 2011.

Pasi ka qenë në huazim te Bolonja në pranverën e vitit 2012, Belfodil nënshkruajti me klubin e Serie A Parma më 30 qershor 2012 për një tarifë prej 2.5 milion euro plus 600 mijë euro bonus dhe 20% fitime të transferimit të ardhshëm.[7] Ai pati sukses në sezonin e parë duke shënuar tetë gola.

Më 5 korrik 2013, pas negociatave të gjata, Belfodil u zyrtarizua si lojtar i Interit, duke nënshkruar kontratë pesë vjeçare me Interin[8] për një tarifë të transferimit prej 5.75 milionë euro (50% nga vlerësimi prej 11.5 milionë eurosh).[9] Belfodilit i'u dha numri 7 të veshjes së Interit.

Më 22 korrik 2013, Belfodil shënoi golën e parë për Interin në triumfin e tyre 3-1 para sezonit në Vicenza.

Pas bërjes së vetëm tetë paraqitjeve të ligës në gjysmën e parë të sezonit 2013-14 në Serie A, të gjithë si zëvendësues, Belfodil u bashkua me Livorno në huazim për pjesën e mbetur të sezonit më 31 janar 2014.[10]

Kthimi në Parma

Redakto

Më 20 qershor 2014, Parma e bleu atë 50% prej kontratës së Interit kështu që Crociati përsëri zotëronte tërësinë e kontratës së lojtarit.[11] Tarifa e transferimit ishte 5.75 milionë euro, pavarësisht nga këmbimet e lojtarëve me para të gatshme që përfshinin Lorenzo Crisetig (4.75 milion euro)[9] dhe Yao Eloge Koffi (për 1 milion euro). Pas një krize të vazhdueshme financiare të klubit që Parma dhe kompania e saj e ndërmjetme mbajtëse u deklaruan të falimentuar në mes të sezonit, Belfodil ndërpreu kontratën e tij me Parma më 6 maj 2015, të cilën ai i hoqi klubit detyrimin për pagat e papaguara,[12] pavarësisht klubit gjithashtu vuajti nga shlyerja e vlerës së mbetur të kontratës së Belfodil për rreth 8.25 milionë euro.

Baniyas

Redakto

Më 28 korrik 2015, Belfodil zyrtarisht u bashkua me Baniyas Club, duke nënshkruar kontratë dy vjeçare.[13]

Standard Liège

Redakto

Më 31 gusht 2016, Ai nënshkroi kontratë një vjeçar me klubin belgë Standard Liège, me një mundësi për të zgjatur për një vit tjetër.[14]

Werder Bremen (huazim)

Redakto

Më 31 gusht 2017, në ditën e fundit të transferimit veror, ai u bashkua me klubin gjerman SV Werder Bremen në huazim një vjeçar, thuhet për një tarifë prej 600,000 euro. Werder Bremen siguroi një mundësi për të nënshkruar për një kohë të gjatë, thuhet për një tarifë transferimi prej 6.5 million euro, me drejtorin sportiv duke deklaruar se është në rangun "me një shifër milioni".[15][16]

Hoffenheim

Redakto

Në maj 2018, u njoftua se Belfodili do t'i bashkohet klubit TSG 1899 Hoffenheim për sezonin 2018-19 duke nënshkruar kontratë deri më 2022 me klubin. Tarifa e transferimit u paguar te Standard Liège u raportua të ishte 5.5 million euro.[17]

Referime

Redakto
 1. ^ a b "Belfodil: "La France, une chance"". France Football. 8 maj 2009. Arkivuar nga origjinali më 22 tetor 2010. Marrë më 28 korrik 2010. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "OL, Ishak Belfodil un prodige à Lyon". Actu-Foot. Arkivuar nga origjinali më 20 korrik 2011. Marrë më 28 korrik 2010. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "L'OL arrache une perle algérienne des mains de Chelsea et MU". Foot Transfer Mercato. Arkivuar nga origjinali më 20 shtator 2017. Marrë më 28 korrik 2010. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Un espoir Algerien a signe". Mercato 365 (në frëngjisht). Arkivuar nga origjinali më 20 shtator 2017. Marrë më 28 korrik 2010.
 5. ^ "Auxerre v. Lyon Match Report". Ligue de Football Professionnel. 22 gusht 2009. Arkivuar nga origjinali më 17 dhjetor 2009. Marrë më 28 korrik 2010. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Lisandro treble flattens Anderlecht". Union of European Football Associations. 25 gusht 2009. Arkivuar nga origjinali më 28 dhjetor 2015. Marrë më 28 korrik 2010. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "REGISTRATION DOCUMENT 2011/12" (PDF). Olympique Lyonnais Group. 27 shkurt 2013. Marrë më 7 maj 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Welcome to Inter, Belfodil". FC Internazionale Milano. 5 korrik 2013. Arkivuar nga origjinali më 9 maj 2015. Marrë më 7 maj 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ a b Parma FC SpA bilancio (financial report and accounts) on 30 June 2014, PDF purchased from Italian C.C.I.A.A.
 10. ^ "Ishak Belfodil joins Livorno". F.C. Internazionale Milano. 31 janar 2014. Arkivuar nga origjinali më 1 shtator 2017. Marrë më 31 janar 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Transfers, co-ownership deals". FC Internazionale Milano. 20 qershor 2014. Arkivuar nga origjinali më 2 korrik 2018. Marrë më 7 maj 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "Parma FC S.p.A.: Risoluzione consensuale per Ishak Belfodil". Parma FC. 6 maj 2015. Arkivuar nga origjinali më 18 maj 2015. Marrë më 7 maj 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "Algerian international Ishak Belfodil joins Baniyas". Kingfut.com. 28 korrik 2015. Marrë më 22 shkurt 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ "Ishak Belfodil au Standard" [Ishak Belfodil is Standard]. Standard Liège. 31 gusht 2016. Arkivuar nga origjinali më 4 shtator 2016. Marrë më 3 shtator 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ "Stürmer gefunden: Werder leiht Belfodil aus". kicker Online (në gjermanisht). 31 gusht 2017. Marrë më 31 gusht 2017.
 16. ^ Sonnenberg, Christoph (1 shtator 2017). "Ein attraktives Paket". Weser-Kurier (në gjermanisht). Marrë më 2 shtator 2017.
 17. ^ "Für 5,5 Millionen Euro: Hoffenheim verpflichtet Belfodil". kicker Online. 15 maj 2018. Marrë më 15 maj 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)