James Charles

personalitet amerikan i internetit (lindur në 1999

James Charles Dickinson (shq. Xhejms Çarls Dikinson) (lindur më 23 maj 1999) është një YouTuber dhe artist kozmetik amerikan i bukurisë. Ndërsa punonte si grimier vendas në qytetin e tij të lindjes, Bethlehem, Nju Jork, Charles filloi një kanal në YouTube, ku filloi të ngarkonte tutorialë grimi. Në vitin 2016, ai u bë ambasadori i parë mashkull i markës për CoverGirl, pasi një postim në Twitter ku shfaqej grimi i tij u bë viral në internet.

James Charles
Charles në 2019
U lind në
James Charles Dickinson

(1999-05-23) 23 maj 1999 (24 vjeç)
Profesioni
 • YouTuber
 • grimier
Vite aktiviteti2015–tani

Në vitin 2020, Charles drejtoi, drejtoi dhe bashkëprodhoi serinë e konkursit të realitetit YouTube Originals Instant Influencer. Ai ka lëshuar një paletë rimelesh dhe ka krijuar një linjë grimi në bashkëpunim me Morphe Cosmetics, dhe ka marrë çmime të shumta për punën e tij në mediat sociale, duke përfshirë dy People's Choice Awards, tre Streamy Awards, një Shorty Award dhe një Teen Choice Award.

Karriera e tij ka përfshirë polemika të shumta në internet, duke përfshirë një grindje të publikuar gjerësisht me kolegen e tij bukuroshe YouTuber Tati Westbrook në 2019 dhe sekstingun e tij me djem të mitur në 2021.

Jeta e hershme Redakto

James Charles Dickinson lindi më 23 maj 1999 [1] [2] [3]Bethlehem, Nju Jork, [4] nga prindërit Skip, një kontraktues, [5] dhe Christine Dickinson. [6] Vëllai i tij më i vogël, Ian Jeffrey, punon si model. Në vitin 2023, u zbulua se Ian nuk kishte folur me të për dy vjet, si rezultat i akuzave për kujdes të ngritur kundër James. [7] [8] [9] Ai ndoqi shkollën e mesme qendrore të Betlehemit, ku u diplomua në vitin 2017. [4] Duke përshkruar përvojën e tij në shkollën e mesme, ai tha: "Unë u ngacmova shumë në shkollë të mesme dhe personalisht, thjesht e injorova." [6] Charles filloi të punonte si parukiere amator dhe filloi të bënte grim pasi iu kërkua nga një mikeshë që të bënte grimin e saj për një kërcim në shkollë. Pasi mësoi veten se si të aplikonte grimin, ai shpejt filloi ta bënte atë profesionalisht për vajzat në zonën e tij. [5] [10]

Karriera Redakto

Në Dhjetor 2015, Charles hapi një kanal në YouTube ku filloi të postonte mësime grimi. [10] Një postim në Twitter i tij duke rimarrë portretin e të moshuarve me një dritë unazore dhe grim u bë virale në shtator 2016. [11] Në tetor 2016, kur ishte 17 vjeç, ai u bë ambasadori i parë mashkull i markës së kozmetikës CoverGirl. [12] [13] Emërimi u prit me vlerësime të konsiderueshme në rrjetet sociale. Paraqitja e tij e parë ishte në reklamat e maskarës So Lashy të CoverGirl. [14] Ai filloi një linjë veshjesh, Sisters Apparel, dhe një koleksion grimi, Sister Collection, i bërë në bashkëpunim me markën kozmetike Morphe Cosmetics, në nëntor 2018. [6] [15]

Turma në një qendër tregtare kanadeze, duke pritur një paraqitje Morphe Cosmetics nga James Charles.

Në fillim të vitit 2019, ai kishte 10 milionë abonentë në YouTube. [16] Vizita e tij e janarit 2019 në Birmingham për hapjen e dyqanit të dytë të Morphe Cosmetics në Mbretërinë e Bashkuar shkaktoi bllokim në qendër të qytetit. [17] Charles bëri grimin e reperes australian Iggy Azalea për artin promovues për këngën e saj "Sally Walker" në mars 2019 dhe u shfaq në videoklipin e këngës. [18] [19] Ai njoftoi se do të shkonte në turneun e motrave në të gjithë SHBA në prill 2019. [20] Megjithatë, turneu u anulua muajin e ardhshëm pas një grindjeje shumë të publikuar me personalitetin amerikan të mediave sociale Tati Westbrook. [21]

Charles priti sezonin e parë të serialit të konkursit të realitetit YouTube Originals Instant Influencer, i cili u shfaq premierë në kanalin e tij në YouTube në prill 2020. [22] Për punën e tij në shfaqje, ai fitoi çmimin për Show of the Year në 10th Streamy Awards. Në mars 2021, YouTube njoftoi se ai nuk do të kthehej për të drejtuar sezonin e dytë të shfaqjes. [22] [23] [24] Në tetor 2020, Charles u shfaq në videon muzikore të këngës së personalitetit amerikan të mediave sociale Larray "Canceled". [25]

Që nga fillimi i kanalit të tij, Charles ka realizuar një sërë videosh bashkëpunuese, duke bërë grim në dhe me figura të ndryshme publike, duke përfshirë: Kim Kardashian, Kylie Jenner, [26] Lil Nas X, [27] Kesha, [28] Madison Beer, [29] Doja Cat, JoJo Siwa, [30] Charli D'Amelio, Addison Rae, [24] Trixie Mattel, [31] Avani Gregg, [32] dhe Bretman Rock. [33]

Në janar 2021, Charles këndoi një kopertinë të "Drivers License". [34]

Në maj të vitit 2022, Charles postoi një foto të tij duke u përkulur, si dhe një video të tij duke bërë lëvizje ndërsa ishte i mbështjellë, pas së cilës ai deklaroi se humbi mbi 80 000 ndjekës. [35] [36] Pasi vuri në dukje humbjen e ndjekësve, ai tha: "Më vjen shumë keq që të gjithë jeni të mërzitshëm, nuk do të mungoni". [36] Tab vuri në dukje se humbja e ndjekësve arriti në 130 000. [37]

Imazhi publik Redakto

Në fillim të karrierës së tij, Charles mori vëmendjen për të qenë një grimier i ri mashkull. [10] [14] Todd Spangler i Variety e quajti atë "vlogeri më i famshëm i bukurisë në YouTube". Duke shkruar për Irish Independent, Caitlin McBride vuri në dukje se ai "udhëhoqi një revolucion të grimit midis burrave", ndërsa Amelia Tait e The Guardian shkroi se platforma e tij në internet ishte "ndoshta revolucionare". [38] [39] Teen Vogue iu referua atij në 2019 si "një nga artistët më të famshëm të grimit në YouTube dhe influencuesit e bukurisë përreth", ndërsa Noelle Faulkner nga Vogue Australia shkroi në 2018 se ai kishte "një nga ndjekësit më të angazhuar në YouTube". [28] [40]

Charles u referohet fansave të tij si "motra". [41] Ai ka përmendur Jaclyn Hill dhe Nikkie de Jager si ndikimet e tij më të mëdha. [42] Ai ka thënë se për të grimi është “një prizë krijuese dhe një formë arti”. [43] Në maj të vitit 2021, ai u padit nga një ish-punonjës i tij për përfundimin e gabuar. [44]

Grindja me Tati Westbrook Redakto

Në vitin 2019, Tati Westbrook, një grimier koleg dhe bashkëpunëtor i shpeshtë me Charles, ngarkoi një video 43-minutëshe të titulluar Bye Sister, duke e akuzuar atë për pabesi dhe përpjekje për të joshur një burrë heteroseksual me njohurinë e seksualitetit të burrit. YouTuber Jeffree Star dhe këngëtarja Zara Larsson vërtetuan pretendimet e Westbrook dhe Charles u bë YouTuber-i i parë që humbi një milion abonentë në 24 orë. [45] [46] [47] [48] Ai ngarkoi një video tetë minutëshe me kërkim falje në Westbrook, e cila u bë një nga videot më të papëlqyera në YouTube përpara se të fshihej. [49] [50] Ai postoi një video të dytë 41-minutëshe të titulluar No More Lies duke adresuar dhe hedhur poshtë komentet e bëra nga Westbrook, të cilat çuan në mbështetje të përtërirë në internet për Charles dhe kritika ndaj Westbrook. [51] [52] [53] Westbrook më vonë hoqi videon origjinale dhe, në vitin 2020, postoi një video pasuese në të cilën ajo deklaroi se Star dhe Shane Dawson e manipuluan atë për të bërë videon origjinale. [54] [55] Kjo seri ngjarjesh ndezi analiza mediatike në lidhje me kulturën e anulimit, akuzat për toksicitet kundër komunitetit të bukurisë në YouTube, stereotipet e meshkujve homoseksualë si grabitqarë dhe fitimet e bëra nga grindjet në internet. [56] [57] [58]

Akuzat për pedofilizëm (grooming [en]) Redakto

Në shkurt 2021, një djalë 16-vjeçar i quajtur Isaiyah postoi një video në TikTok duke pretenduar se Charles e rregullonte atë duke i dërguar foto nudo dhe duke i bërë presion që të bënte seks me të, pavarësisht se e dinte moshën e tij. [59] Charles iu përgjigj videos me një postim në Twitter, duke mohuar akuzat për kujdes dhe duke thënë se djali fillimisht pretendonte se ishte 18 vjeç. [60] Në mars të vitit 2021, djem të tjerë të mitur akuzuan Charles për dërgimin e fotove nudo të pakërkuara dhe presionin ndaj tyre për të bërë seks me të. [61] [62] [63] Në prill të vitit 2021, Charles postoi një video 14-minutëshe të titulluar Holding Myself Accountable, në të cilën ai deklaroi se u dërgoi mesazhe seksualisht të qarta "dy njerëzve të ndryshëm, të dy nën moshën 18 vjeç", megjithëse ai mohoi të dinte se ata ishin të mitur në Koha. [63] [64] Charles e quajti sjelljen e tij të kaluar "të pamatur" dhe "të dëshpëruar", duke thënë: "Djemve të përfshirë në situatë, dua t'u them se më vjen keq. Më vjen keq që kam flirtuar me ju dhe më vjen shumë keq nëse ndonjëherë të ka bërë të ndihesh rehat, është krejtësisht e papranueshme”. [65] [66] [67] [68] Më vonë atë muaj, Morph lëshoi një deklaratë duke thënë se do të ndërprisnin lidhjet e biznesit me Charles dhe YouTube demonetoi përkohësisht kanalin e tij. [69] [70] Ai u kthye në YouTube me një video të titulluar An Open Conversation në korrik 2021. [71] Në korrik 2023, një nga akuzuesit fillestarë të mitur i tha Cosmopolitan se ai i tha në mënyrë të rreme Charles se ishte 18 vjeç në atë kohë. [9]

Jeta personale Redakto

Charles doli si homoseksual me prindërit e tij në moshën 12 vjeçare [72] Duke iu drejtuar pyetjeve në lidhje me identitetin e tij gjinor, ai tha: "Unë jam i sigurt në veten time dhe identitetin tim gjinor - [jam] i lumtur që jam djalë. Por në të njëjtën kohë, më pëlqen shumë grimi. Kam një grup të plotë thonjsh. gjatë gjithë kohës." [6] Që nga viti 2019, pasuria e tij neto vlerësohej të ishte 12 milionë dollarë. [49] [73] Në vitin 2020, ai bleu një rezidencë prej 7 milionë dollarësh në Los Anxhelos. [74]

Filmografia Redakto

Rolet televizive
viti Titulli Roli Shënime Ref.
2018 Vetëm së bashku Jasper Episodi: "Pop-Up" [75]
Rolet në ueb
viti Titulli Roli Shënime Ref.
2018 Bota Sekrete e Jeffree Star Vetë Episodi: "Të bëhesh Jeffree Star për një ditë" [76]
2020 Nikita e pafiltruar Vetë Episodi: "James Charles përballet me Nikitën" [77]
2020 Instant Influencer Gjyqtari Prezantues dhe gjyqtar; Sezoni 1

Referime Redakto

 1. ^ Charles, James (23 maj 2020). "Drunk Makeup Tutorial". YouTube. Arkivuar nga origjinali më 2 shtator 2023. Marrë më 23 dhjetor 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: BOT: Gjendja e adresës origjinale është e panjohur (lidhja)
 2. ^ Tenbarge, Kat (29 maj 2020). "Beauty YouTuber James Charles got drunk for the first time ever on camera, 'blacked out,' and did a cotton candy-inspired eyeshadow look". Insider. Arkivuar nga origjinali më 15 qershor 2021. Marrë më 23 janar 2021. On May 23, James Charles says he got drunk for the first time ever. It was the beauty YouTuber's 21st birthday, and he filmed his celebration – which involved his friends, a cotton candy eyeshadow look, and a bottle of Don Julio 1942 tequila. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Garcia, Tess (25 maj 2019). "James Charles Cancelled His Nationwide "Sisters Tour"". Teen Vogue (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 8 mars 2021. Marrë më 10 qershor 2021. James, who turned 20 on Thursday, May 23, began the video compilation by thanking his fans for their birthday wishes.
 4. ^ a b "YouTuber, Bethlehem native asks fans to stop showing up at his house". Times Union. 17 dhjetor 2018. Arkivuar nga origjinali më 31 janar 2021. Marrë më 27 janar 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ a b Panych, Sophia (24 janar 2017). "James Charles Gets Real About Beauty—and Being a Role Model". Allure. Arkivuar nga origjinali më 26 janar 2021. Marrë më 24 janar 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ a b c d Hawkins, Sally (25 mars 2019). "Make-up artist, influencer James Charles opens up about beauty career and bullies". ABC News. Arkivuar nga origjinali më 19 janar 2021. Marrë më 16 janar 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Kelly, Dylan (17 dhjetor 2020). "Ian Jeffrey Is the Next Model to Watch". Paper. Arkivuar nga origjinali më 15 prill 2021. Marrë më 15 prill 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Gomez, Jasmine (15 maj 2019). "Who is James Charles's Brother Ian Jeffrey?". Seventeen. Arkivuar nga origjinali më 26 nëntor 2020. Marrë më 18 nëntor 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ a b Bluestone, Gabrielle (13 korrik 2023). "James Charles Would Like to Be Un-Canceled, Please". cosmopolitan.com. Cosmopolitan Magazine. Marrë më 15 korrik 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ a b c Andrews, Travis M. (12 tetor 2016). "CoverGirl's first CoverBoy: 17-year-old YouTube sensation James Charles". Arkivuar nga origjinali më 30 maj 2019. Marrë më 13 tetor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "CoverGirl Announces Its First Male CoverGirl Spokesmodel". Cosmopolitan. 5 shtator 2016. Arkivuar nga origjinali më 30 maj 2019. Marrë më 13 tetor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "Meet The First Ever Male CoverGirl, James Charles". Huffington Post. 11 tetor 2016. Arkivuar nga origjinali më 15 shtator 2018. Marrë më 13 tetor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ Safronova, Valeriya (13 tetor 2016). "Meet CoverGirl's New Cover Boy". The New York Times. ISSN 0362-4331. Arkivuar nga origjinali më 9 janar 2021. Marrë më 19 janar 2021. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ a b Puglise, Nicole (11 tetor 2016). "CoverGirl names makeup artist James Charles its first cover boy". The Guardian. ISSN 0261-3077. Arkivuar nga origjinali më 30 maj 2019. Marrë më 12 maj 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ Lee, Amy (2 nëntor 2018). "James Charles Launches His First-Ever Makeup Collection". Entertainment Tonight. Arkivuar nga origjinali më 30 janar 2021. Marrë më 24 janar 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ Waterson, Jim (27 janar 2019). "Birmingham brought to standstill by YouTuber James Charles". The Guardian. ISSN 0261-3077. Arkivuar nga origjinali më 3 qershor 2019. Marrë më 27 janar 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ "City gridlocked after YouTuber visit". BBC News. 27 janar 2019. Arkivuar nga origjinali më 30 maj 2019. Marrë më 11 maj 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ "James Charles Turned Iggy Azalea Into a Drag Queen for Her New Single". Out. 1 mars 2019. Arkivuar nga origjinali më 30 maj 2019. Marrë më 12 maj 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ Cooper, Mariah (18 mars 2019). "Iggy Azalea's 'Sally Walker' video features Miss Vanjie, Mayhem Miller". Los Angeles Blade. Arkivuar nga origjinali më 22 janar 2021. Marrë më 16 janar 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ Stiegman, Kelsey (26 prill 2019). "James Charles Announces His Cheapest Tour Tickets Will Be $53 – And They're Dropping Today". Seventeen. Arkivuar nga origjinali më 22 janar 2021. Marrë më 16 janar 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ Garcia, Tess (25 maj 2019). "James Charles Cancelled His Nationwide "Sisters Tour"". Teen Vogue. Arkivuar nga origjinali më 22 janar 2021. Marrë më 16 janar 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ a b Spangler, Todd (26 mars 2021). "James Charles Will Not Return for YouTube's 'Instant Influencer' Season 2". Variety. Arkivuar nga origjinali më 21 maj 2021. Marrë më 21 maj 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 23. ^ Rearick, Lauren (1 prill 2020). "James Charles' New Reality Show 'Instant Influencer' Finally Has A Release Date". Nylon. Arkivuar nga origjinali më 4 prill 2020. Marrë më 2 prill 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 24. ^ a b Spangler, Todd (3 prill 2020). "YouTube Beauty Guru James Charles on Launching His 'Instant Influencer' Reality Show and Coping During COVID-19". Variety. Arkivuar nga origjinali më 1 shkurt 2021. Marrë më 28 janar 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 25. ^ "Larray - Canceled Video". Contactmusic.com. 22 tetor 2020. Arkivuar nga origjinali më 24 dhjetor 2020. Marrë më 18 janar 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 26. ^ Flanagan, Hanna (13 maj 2019). "Every Celebrity Who Has Unfollowed James Charles Amid Tati Westbrook Feud, from Kylie Jenner to Shawn Mendes". People. Arkivuar nga origjinali më 7 dhjetor 2020. Marrë më 18 janar 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 27. ^ Bate, Ellie (18 nëntor 2020). "Lil Nas X Shut Down People "Sexualizing" Gay Men After He Made A Video With James Charles". BuzzFeed. Arkivuar nga origjinali më 26 nëntor 2020. Marrë më 18 janar 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 28. ^ a b Nesvig, Kara (2 dhjetor 2019). "Watch Kesha Get Makeup Tips from James Charles in a New YouTube Collaboration". Teen Vogue. Arkivuar nga origjinali më 27 janar 2021. Marrë më 18 janar 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 29. ^ Celletti, Erin Nicole (28 tetor 2020). "James Charles Did Kylie Jenner's Halloween Makeup". Teen Vogue. Arkivuar nga origjinali më 3 janar 2021. Marrë më 18 janar 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 30. ^ Nesvig, Kara (22 gusht 2020). "JoJo Siwa Looks Completely Different After James Charles Gave Her a Makeover". Teen Vogue. Arkivuar nga origjinali më 26 janar 2021. Marrë më 18 janar 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 31. ^ Capon, Laura (7 maj 2020). "Fans think James Charles broke lockdown for a YouTube collab with Trixie Mattel". Cosmopolitan. Arkivuar nga origjinali më 11 dhjetor 2020. Marrë më 18 janar 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 32. ^ Rearick, Lauren (27 tetor 2020). "8 Non-Basic Clown Makeup YouTube Tutorials For Halloween 2020". Nylon. Arkivuar nga origjinali më 19 janar 2021. Marrë më 18 janar 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 33. ^ Prance, Sam (2 mars 2020). "Bretman Rock claps back at fans criticising him for working with James Charles". PopBuzz. Arkivuar nga origjinali më 18 janar 2021. Marrë më 18 janar 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 34. ^ Sanchez, Gabrielle (19 janar 2021). "James Charles Covers 'Drivers License,' Reminds You That He Sings". Vulture. Arkivuar nga origjinali më 7 shkurt 2021. Marrë më 12 shkurt 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 35. ^ "James Charles lost 80,000 followers after posting a photo of himself tucking". PopBuzz (në anglisht). Marrë më 2022-12-22.
 36. ^ a b "James Charles Loses Over 100K Followers After Posting His Tuck". Paper. 27 maj 2022. Marrë më 29 maj 2022. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 37. ^ Mooney, Georgia (26 maj 2022). "24 hours ago, James Charles posted this cursed photo and lost 130k followers as a result". The Tab. Marrë më 29 maj 2022. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 38. ^ McBride, Caitlin (29 janar 2019). "Who on earth is James Charles, the beauty vlogger who brought gridlock to a Birmingham shopping centre?". Irish Independent. Arkivuar nga origjinali më 23 janar 2021. Marrë më 16 janar 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 39. ^ Tait, Amelia (29 janar 2019). "Don't know your James Charles from Zoella? Get with YouTube celebrity culture". The Guardian. Arkivuar nga origjinali më 22 janar 2021. Marrë më 16 janar 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 40. ^ Faulkner, Noelle (28 gusht 2018). "Why an entire generation is obsessed with beauty YouTuber James Charles". Vogue Australia. Arkivuar nga origjinali më 24 nëntor 2020. Marrë më 27 janar 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 41. ^ "YouTuber James Charles tells LBC Birmingham crowd 'normal'". BBC News. 28 janar 2019. Arkivuar nga origjinali më 10 nëntor 2020. Marrë më 16 janar 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 42. ^ Fasanella, Kaleigh (11 tetor 2016). "Everything You Need to Know About the New (Boy!) Face of CoverGirl, James Charles". Teen Vogue. Arkivuar nga origjinali më 1 shkurt 2021. Marrë më 27 janar 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 43. ^ Stiegman, Kelsey (22 nëntor 2016). "How James Charles Tackles His Senior Year of High School and High-Profile Photo Shoots". Seventeen. Arkivuar nga origjinali më 30 janar 2021. Marrë më 29 janar 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 44. ^ Kesslen, Ben (11 maj 2021). "James Charles accuses former employee suing him for wrongful termination of "blackmail"". NBC News. Arkivuar nga origjinali më 12 qershor 2021. Marrë më 15 qershor 2021. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 45. ^ "How James Charles lost one million YouTube fans in 24 hours". The Week (në anglisht). 13 maj 2019. Arkivuar nga origjinali më 5 qershor 2021. Marrë më 5 qershor 2021.
 46. ^ Safronova, Valeriya (14 maj 2019). "James Charles, From 'CoverBoy' to Canceled". The New York Times. Arkivuar nga origjinali më 1 maj 2021. Marrë më 17 janar 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 47. ^ Sharma, Jeena (26 nëntor 2019). "James Charles: Sisterhood Is Stronger Than Subscribers". Paper. Arkivuar nga origjinali më 31 janar 2021. Marrë më 27 janar 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 48. ^ Kaur, Harmeet (12 maj 2019). "YouTuber James Charles losing subscribers since feud with Tati Westbrook". CNN. Arkivuar nga origjinali më 30 maj 2019. Marrë më 15 maj 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 49. ^ a b "James Charles loses a million subscribers in a week". 12 maj 2019. Arkivuar nga origjinali më 30 maj 2019. Marrë më 12 maj 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 50. ^ Gebel, Meira; Leskin, Paige (30 shtator 2019). "The 12 most-hated YouTube videos of all time, from Rebecca Black's 'Friday' to the 'Baby Shark' song". Business Insider. Arkivuar nga origjinali më 13 dhjetor 2018. Marrë më 19 maj 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 51. ^ "James Charles brings out the receipts in his latest video on the Tati Westbrook feud". CNN. 18 maj 2019. Arkivuar nga origjinali më 30 maj 2019. Marrë më 19 maj 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 52. ^ Ohlheiser, Abby (20 maj 2019). "The new hot thing on YouTube is destroying someone else". The Washington Post. Arkivuar nga origjinali më 27 maj 2019. Marrë më 27 maj 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 53. ^ Lunning, Just (18 maj 2019). "Tati Westbrook has lost 200,000 subscribers following James Charles' 'tell all' video". Newsweek. Arkivuar nga origjinali më 26 maj 2019. Marrë më 27 maj 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 54. ^ Boan, Daniel (21 maj 2019). "A complete timeline of James Charles and Tati Westbrook's explosive feud that tore their relationship apart". Business Insider. Arkivuar nga origjinali më 27 maj 2019. Marrë më 27 maj 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 55. ^ Andrews, Travis. "Shane Dawson will not be able to make money on YouTube after he apologized for offensive content". The Washington Post. Arkivuar nga origjinali më 1 korrik 2020. Marrë më 1 korrik 2020. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 56. ^ Tietjen, Alexa (25 maj 2019). "James Charles, Tati Westbrook and the Chaos of Cancel Culture". Women's Wear Daily. Arkivuar nga origjinali më 26 maj 2019. Marrë më 27 maj 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 57. ^ Michallon, Michallon (22 maj 2019). "Now it's over, let's talk about everything that's wrong with the feud between James Charles and Tati Westbrook". The Independent. Arkivuar nga origjinali më 27 maj 2019. Marrë më 27 maj 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 58. ^ Sands, Mason (24 maj 2019). "The James Charles Scandal Was More Than The "Ugly" Beauty Community". Forbes. Arkivuar nga origjinali më 27 maj 2019. Marrë më 27 maj 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 59. ^ Haylock, Zoe (26 shkurt 2021). "James Charles Denies Accusation of Grooming an Underage Fan". Vulture. Arkivuar nga origjinali më 27 shkurt 2021. Marrë më 27 shkurt 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 60. ^ Calvario, Liz (26 shkurt 2021). "James Charles Responds to New Grooming Accusations". Entertainment Tonight. Arkivuar nga origjinali më 27 shkurt 2021. Marrë më 27 shkurt 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 61. ^ Schroeder, Audra (1 mars 2021). "TikToker alleges James Charles pressured him for nude photos". The Daily Dot. Arkivuar nga origjinali më 2 mars 2021. Marrë më 6 mars 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 62. ^ Sadeque, Samira (31 mars 2021). "James Charles faces further accusations of grooming after minor releases messages on TikTok". The Daily Dot. Arkivuar nga origjinali më 1 prill 2021. Marrë më 2 prill 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 63. ^ a b O'Connor, Florence (30 mars 2021). "A Complete Timeline of the James Charles Allegations and Controversies". Vulture. Arkivuar nga origjinali më 30 mars 2021. Marrë më 31 mars 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 64. ^ Vujić, Katja (12 maj 2021). "A Guide to the Many, Many Scandals of James Charles". The Cut. New York. Arkivuar nga origjinali më 7 maj 2021. Marrë më 18 maj 2021. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 65. ^ Brisco, Elise (1 prill 2021). "'There is no excuse': YouTube star James Charles apologizes for messaging with minors on Snapchat". USA Today. Arkivuar nga origjinali më 1 prill 2021. Marrë më 2 prill 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 66. ^ "James Charles: YouTube star admits to messaging underage boys". BBC News. 2 prill 2021. Arkivuar nga origjinali më 2 prill 2021. Marrë më 2 prill 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 67. ^ Burke, Minyvonne (1 prill 2021). "YouTube beauty guru James Charles addresses allegations he sexted with minors". NBC News. Arkivuar nga origjinali më 1 prill 2021. Marrë më 2 prill 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 68. ^ Amatulli, Jenna (1 prill 2021). "James Charles Posts Video About Underage Sexting Allegations: 'I F**ked Up'". Huffington Post. Arkivuar nga origjinali më 2 prill 2021. Marrë më 2 prill 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 69. ^ Vlamis, Kelsey (17 prill 2021). "Makeup brand Morphe is parting ways with beauty YouTuber James Charles amid reports he sent sexual messages to minors". Insider. Arkivuar nga origjinali më 15 qershor 2021. Marrë më 15 qershor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 70. ^ Godwin, Cody (19 prill 2021). "James Charles: YouTube temporarily demonetises beauty influencer". BBC News. Arkivuar nga origjinali më 13 maj 2021. Marrë më 15 qershor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 71. ^ Tenbarge, Kat; Press-Reynolds, Kieran (2 korrik 2021). "James Charles denies recent TikTok sexting allegations after apologizing for inappropriate texts with minors". Insider (në anglishte amerikane). Marrë më 4 korrik 2021.
 72. ^ Jones, Jaleesa M. (14 nëntor 2016). "James Charles talks historic role with CoverGirl, coming out on 'Ellen'". USA Today. Arkivuar nga origjinali më 1 shkurt 2021. Marrë më 27 janar 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 73. ^ "YouTube star James Charles loses 2m subscribers after row with fellow vlogger". Sky News. Arkivuar nga origjinali më 30 maj 2019. Marrë më 12 maj 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 74. ^ James McClain (14 shkurt 2020). "James Charles Buys $7 Million L.A. Starter Home". Variety. Arkivuar nga origjinali më 17 prill 2020. Marrë më 11 korrik 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 75. ^ Winchester, Beth (2 shkurt 2018). "Alone Together 1x04 Review: "Pop-Up"". The Young Folks (në anglisht). Marrë më 11 prill 2022.
 76. ^ Tenbarge, Kat (20 korrik 2020). "A timeline of how the internet turned against the top YouTubers Shane Dawson and Jeffree Star". Insider. Arkivuar nga origjinali më 15 qershor 2021. Marrë më 7 shkurt 2021. The first series Dawson made with Star was about exploring Star's public persona since his early days as a Myspace-famous musician up to his evolution into a makeup YouTuber. Dawson...featured Star's then-friend and teenage collaborator James Charles. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 77. ^ Rearick, Lauren (20 mars 2020). "Let Nikita Dragun's New Snapchat Series Save You From Boredom". Nylon (në anglisht). Marrë më 19 qershor 2021. The trailer goes on to show the YouTuber contending with ghosting and the emotional pitfalls that accompany dating. At one point, even James Charles show up, offering her some advice during a brief car ride.