Charli D'Amelio (lindur më 1 maj 2004) [1] është një personalitet dhe kërcimtar i mediave sociale amerikane, i cili krijon video në TikTok . Që nga Marsi 2020, ajo ka grumbulluar mbi 42.6 milion ndjekës në platformën sociale, dhe është thirrur si "mbretëresha mbretëruese e TikTok" nga New York Times . [2] Ajo është individi më i ndjekur në platformë.

E

Karierë

Redakto

Karriera e D'Amelio filloi në TikTok në verën e vitit 2019 me video të ngarkuara me valle. Ajo që prej asaj kohe ka fituar mbi 43.0 milion ndjekës të TikTok, [3] 11.9 milion ndjekës në Instagram, [4] 2.58 milion abonentë në YouTube, [5] dhe mbi 846 mijë ndjekës në Twitter . [6] Në vetëm 10 muaj, ajo u bë llogaria më e ndjekur në platformën e mediave sociale TikTok . Ajo tejkaloi individin e mëparshëm më të ndjekur, Loren Grey, më 25 mars 2020. [7]

Në janar të vitit 2020, D'Amelio nënshkroi me agjencinë e talenteve UTA . [8] Ajo pastaj zbarkoi një vend në një reklamë Super Bowl për Sabra Hummus së bashku me të famshëm të tjerë. [9] Ajo ishte e ftuar të marrë pjesë në Super Bowl LIV dhe të takohej me Jennifer Lopez për të krijuar sfidën virale të TikTok "J Lo Super Bowl Challenge." [10]

Ajo është një pjesë e grupit bashkëpunues të internetit TikTok " Hype House " së bashku me 18 të tjerë, duke përfshirë Chase Hudson, Avani Gregg, Addison Rae Esterling dhe motrën Dixie D'Amelio. [2] [11]

Ajo ka qenë e ftuar të performojë në lojën NBA All-Star, duke performuar me anëtarët e tjerë të Hype House, Addison Rae, motrën e saj Dixie dhe krijuesin e vallëzimit "renegade", Jalaiah Harmon. [12] Më 27 Mars 2020, D'Amelio bashkëpunoi në YouTube me aktorin Noah Schnapp . [13]

Jeta personale

Redakto

Familja e saj e ngushtë përfshin politikanin dhe babanë, Marc D'Amelio, nënën e saj, Heidi D'Amelio dhe motrën e saj, Dixie D'Amelio. [14]

D'Amelio i është nënshtruar ngacmimit dhe shmangies së trupit. [15] Ajo dhe motra e saj kanë partnerizuar me UNICEF, duke folur kundër ngacmimit në internet dhe rreziqet e gjetjes së famës në platformë. [16]

Referime

Redakto
 1. ^ "TikTok Star Charli D'Amelio Has No Idea How She Got So Famous". Cosmopolitan. Marrë më 21 mars 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ a b Lorenz, Taylor (3 janar 2020). "Hype House and the Los Angeles TikTok Mansion Gold Rush". The New York Times. Marrë më 25 janar 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "charli d'amelio on TikTok". TikTok (në anglisht). Marrë më 2020-03-28.
 4. ^ "charli d'amelio (@charlidamelio) • Instagram photos and videos". www.instagram.com (në anglisht). Marrë më 2020-03-28.
 5. ^ "charli d'amelio". YouTube (në anglisht). Marrë më 2020-03-28.
 6. ^ "charli d'amelio (@charlidamelio) | Twitter". twitter.com (në anglisht). Marrë më 2020-03-28.
 7. ^ "List of most-followed TikTok accounts - Wikipedia". en.m.wikipedia.org (në anglisht). Marrë më 2020-03-27.
 8. ^ Fortson, Danny (19 janar 2020). "Hollywood agency UTA signs TikTok's teen star Charli D'Amelio". The Sunday Times. Marrë më 25 janar 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Alexander, Julia (2020-02-02). "TikTok has its Super Bowl moment in more ways than one". The Verge (në anglisht). Marrë më 2020-02-18.
 10. ^ "TikTok Star Charli D'Amelio on Her Dance With Jennifer Lopez". Entertainment Tonight (në anglishte amerikane). Marrë më 2020-02-18.
 11. ^ Perrett, Connor. "TikTok's Hype House is home to some of the app's biggest stars, including Charli D'Amelio. Who are the other 20 members?". Insider. Marrë më 2020-02-18. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Harris, Margot. "The original 'Renegade' dance creator Jalaiah Harmon collaborated with Charli D'Amelio and performed at the NBA All-Star Game". Insider. Marrë më 2020-02-18. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ D’Amelio, Charli (27 mars 2020). "Noah Schnapp Teaches Me How To Act! | Charli D'Amelio". YouTube. Marrë më 28 mars 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ Rosenblatt, Kalhan (28 nëntor 2019). "Meet Charli D'Amelio, TikTok's newest viral teen celebrity". NBC News. Marrë më 25 janar 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ "One of TikTok's biggest stars say she gets hundreds of thousands of hate comments every week, often focusing on her body and weight". dx.doi.org. Marrë më 2020-02-18. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ Lustig, Hanna. "One of TikTok's biggest stars say she gets hundreds of thousands of hate comments every week, often focusing on her body and weight". Insider. Marrë më 2020-02-18. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Linqe te jashtme

Redakto