Janet Akyuz Mattei

astronome turke

Janet Akyüz Mattei (2 janar 1943 – 22 mars, 2004), ishte një astronome turko-amerikane e cili ishte drejtore e American Association of Variable Star Observers (AAVSO) nga viti 1973 deri në vitin 2004.

Janet Akyüz Mattei
JanetAkyuzMattei.jpg
U lind nëJanar 2, 1943(1943-01-02)
VdiqMars 22, 2004 (61 vjeç)
Kombësiaturke dhe amerikane
ÇmimetCentennial Medal of the Société Astronomique de France, 1987
George Van Biesbroeck Prize
American Astronomical Society (1993)
Leslie Peltier Award
Astronomical League (1993)
Giovanni Battista Lacchini Award for collaboration with amateur astronomers, Unione Astrofili Italiani (1995)
Jackson-Gwilt Medal of the Royal Astronomical Society (1995)
Karriera shkencore
FushatAstronomi dhe shkenca planetare
InstitucionetAmerican Association of Variable Star Observers (AAVSO)

Mattei ka lindur në Bodrum, Turqi, nga një familje çifute[1] dhe u shkollua në American Collegiate Institute, Izmir. Ajo shkoi në Shtetet e Bashkuara të Amerikës për studime universitare, dhe studioj në Brandeis University në Waltham, MA me Bursën Ndërkombëtare Vjena. Më vonë, asaj i ishte ofruar një punë nga Dorrit Hoffleit në "Observatorin Maria Mitchell" në Nantucket, Massachusetts.

Ajo vdiq nga leukemiaBoston në mars të vitit 2004.

ReferimeRedakto

  • Obituary: "Janet Akyuz Mattei, Astronomer, Dies at 61". New York Times. 2004-04-02. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerën e |url= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtmeRedakto