James Eugene "Jim" Carrey lindi më 17 Janar, 1962. Është një aktor kanadian. Carrey është nominuar për katër Golden Globe duke fituar dy prej tyre. I njohur për energjinë e tij humoristike, ai është përshkruar si një nga aktorët më të mëdhenj në Hollywood.

Jim Carrey
Jim Carrey 2010.jpg
Carrey, 2010
Informacione personale
Vendlindja Newmarket, Ontario, Kanadaja

Carrey u njoh në vitin 1990 nga seriali In Living Color. Roli i tij i parë kryesor në produksione të mëdha erdhi me Ace Ventura: Pet Detective (1994), Dumb and Dumber (1994), The Mask (1994), dhe Ace Ventura: When Nature Calls (1995). Më 1997 bëri një performancë të mirë në filmin Liar Liar, e cila i dha një nominim për Golden Globe si Aktori më i Mirë. Më pas luajti në The Truman Show (1998) dhe Man on the Moon (1999), të cilat i dhanë nga një Golden Globe për Aktorin më të Mirë.

BiografiaRedakto

ZanafillaRedakto

Biri i Percy dhe Kathleen Carrey, Jim ka lindur në 1962 në qytetin e Newmarket, jo larg nga Toronto, dhe ka tre vëllezër më të mëdhenj: John, Patricia dhe Rita. Familja e tij është katolike dhe rrënjët frëngjisht (origjinal mbiemrin e tyre ishte Carré).

Ai e filloi karrierën e tij si një komedian në moshën 10 vjeç në Burnett Show Carol. Edhe shkollën e mesme mësuesit e tij në fund të çdo ditë të shkollës e kishte lënë disa minuta për një ekspozitë në stilin e kabare.

Kur prindërit e tij e gjeten veten në ngushticat financiare, familja Carrey lëvizi në rrethinat e Torontos. Jim mori pjesë ne Trinity Shkolla Katolike në Nju Jork për dy vjet, pastaj u zhvendos në Agincourt Institutin studentor . Për një periudhë të caktuar kohore të familjes në të vërtetë ka jetuar në një furgon Volkswagen parkuar në oborrin e një të afërmi për shkak të problemeve të tyre ekonomike të thellë.

Carrey ka qenë i martuar dy herë: Melissa Womer, me të cilin ai kishte një vajzë, Jane, dhe pastaj me Lauren Holly, martesa zgjati më pak se një vit. Aktori kishte një marrëdhënie të shkurtër me Renee Zellweger, partneri i tij në Me, Myself & Irene. Nga 2005 deri në prill të 2010 ishte lidhur me Jenny McCarthy.

Nga 7 tetor 2004 ai ka marrë shtetësinë amerikane, si dhe Kanadeze.

  Commons: Jim Carrey – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

  Ky artikull në lidhje me një aktor është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.