José María Gutiérrez

futbollist spanjoll

José María Gutiérrez Hernández (lindur më 31 tetor 1976), njohur si Guti, është një trajner spanjoll futbolli dhe ish futbolliist profesionist spanjoll i cili aktualisht është ndihmës-trajner në klub turk Beşiktaş.

Guti
JM Guti.jpg
Guti në aksion për Real Madridin në 2008
Të dhënat vetjake
Emri i plotëJosé María Gutiérrez Hernández
Datëlindja (1976-10-31) 31 Tetor 1976 (45 vjeç)
VendlindjaTorrejón de Ardoz, Spanjë
Gjatësia1.83 m (6 ft 0 in)
PozicioniMesfushor
Të dhënat e klubit
Skuadra aktuale
Beşiktaş (ndihmës)
Karriera rinore
1986–1994Real Madrid
Senior career*
VitetSkuadraParaqitjet(Golat)
1994–1995Real Madrid C3(0)
1995–1996Real Madrid B26(11)
1995–2010Real Madrid387(46)
2010–2011Beşiktaş23(7)
Total439(64)
Kombëtarja
1995Spanja U184(1)
1996–1998Spanja U218(1)
1999–2005Spanja13(3)
Skuadra të menaxhuara
2013–2018Real Madrid (të rinjtë)
2018–Beşiktaş (ndihmës)
* Senior club appearances and goals counted for the domestic league only

Guti e shpenzoi pothuajse të gjithë karrierën me Real Madridin, duke luajtur 542 ndeshje zyrtare dhe duke qënë edhe zëvëndës-kapiten. Ai ndihmoi klubin të fitojë 15 trofe, përfshirë tre tituj të Ligës së Kampioneve dhe pesë kampionate të La Ligas.[1] Ai e mbylli karrierën si lojtar në Turqi me Beşiktaş.

Guti luajti 13 ndeshje me kombëtaren spanjolle, duke debutuar në vitin 1999.

TrofeRedakto

KlubeRedakto

Real Madrid[1]

Beşiktaş

ReferimeRedakto

  1. ^ a b "Guti, la eterna promesa del Madrid que deja vacante el dorsal 14" [Guti, premtimi i përjetshëm i Madridit që lë fanellën me numrin 14 bosh] (në spanjisht). RTVE. 25 korrik 2010. Marrë më 8 qershor 2017.