Joshua Thomas Radnor (lindur më 29 korrik 1974)[1] është një aktor, regjisor, autor dhe muzikant amerikan. Ai është i njohur mirë për luajtjen e rolit të Ted Mosby për fitimin e çmimit Emmy Award për CBS Sitkomin How I Met Your Mother. Ai bëri debutimin e tij në shkrim dhe regji me filmin dramatik komedi të vitit 2010 Happythankyoumoreplease, për të cilin ai e fitoi Çmimin e Audiencës në Festivalin e Filmit Sundance dhe u nominua për Çmimin Grand Juria.

Josh Radnor

Në vitin 2012, ai shkroi, drejtoi dhe luajti në filmin e tij të dytë, Liberal Arts, i cili e dha premierën në Festivalin e Filmit Sundance në vitin 2012. Në vitin 2014, Radnor portretizoi Isakun në shfaqjen Broadwayway Disgraced, e cila u nominua për Çmimin Tony për kategorinë shfaqja më e mirë. Ai më pas luajti si Dr. Jedediah Foster në serialin drama të PBS për Luftën Civile Amerikane Mercy Street dhe si Lou Mazzuchelli në serinë mjuzikël Rise.

Jeta dhe edukimi i hershëm

Redakto

Radnor lindi në Columbus, Ohio në një familje hebreje, djali i Carol Radnor (née Hirsch), një këshilltare për shkollat e mesme dhe Alan Radnor, një avokat i sëmundjeve mjekësore.[2] Radnor ka dy motra, Melanie Radnor dhe Joanna Radnor Vilensky.[3]

Ai u rrit në Bexley, Ohio, një periferi të Columbus dhe u rrit në Judaizmin Konservator.[4] Ai ndoqi shkollën ortodokse të shkollës çifute Columbus Torah Akademia para se të shkonte në Shkollën e Mesme Bexley[5][6][7] dhe më pas në Kolegjin Kenyon, ku departamenti i teatrit të shkollës së tij i prezantoi me çmimin Paul Newman dhe gjatë së cilës ai kaloi një semestër (Pranvera 1995) trajnim në Institutin Kombëtar të Teatrit në Eugene O'Neill Theater Center në Waterford, Connecticut. Ai u diplomua në Kenyon me një Bachelor të Arteve në dramë më 1996.[8] Radnor mori gradën Master të Arteve të Bukura në aktrim nga programi i diplomuar i aktrimit të Universitetit të Nju Jorkut në Shkollën Tisch të Arteve më 1999.[9] Radnor mori pjesë në një program përvojash të Izraelit në Tzfat me Livnot U'Lehibanot më 1997.

Karriera

Redakto
 
Radnor dhe Ben Lee duke performuar

Radnor ishte hedhur si kryesuesi në serinë Off CentreThe WB. Sidoqoftë, roli u rihap me Eddie Kaye Thomas përpara se të transmetohej episodi i parë.[10] Më 2002, ai bëri debutimin e tij në Broadway në versionin skenik të The Graduate, duke pasuar Jason Biggs, përballë Kathleen Turner dhe Alicia Silverstone. Në vitin 2004, Radnor luajti në The Paris Letter së bashku me të aktoren e How I Met Your Mother, Neil Patrick Harris.[11] Nga 2005 deri më 2014, Radnor luajti në How I Met Your Mother, roli i tij më i madh deri më tani.


Në tetor të vitit 2016, Radnor konfirmoi gjithashtu se është në një bandë, Radnor dhe Lee, me muzikantin australian Ben Lee. Radnor dhe Lee e kishin njohur njëri-tjetrin për "dymbëdhjetë ose trembëdhjetë vjet pasi u takuan në serinë "How I Met Your Mother "përfundimisht duke shkruar këngë.[12] Albumi i tyre i parë, Radnor & Lee u publikua më 10 nëntor 2017.[13] Më 19 shkurt 2020, Spin njoftoi albumin e sofistikuar të Radnor dhe Lee, Golden State do të ishte më 8 maj të vitit 2020 në Flower Moon Records dhe premiera e parë e këngës "Outside In".[14]

Jeta personale

Redakto

Në vitin 2008, Radnor i tha Los Angeles Times, "Unë bëj Meditim Transcendental dhe një pjesë e arsyes pse zgjodha shtëpinë time është se mendova se do të ishte një vend i shkëlqyeshëm për të medituar".[15]

Radnor është një tifoz i zjarrtë i Cloud Cult. Ai bashkëpunoi me grupin për të realizuar filmin The Seeker në vitin 2016[16]

Radnor është një demokrat i regjistruar.[17]

Filmografia

Redakto
Viti Titulli Roli Shënime
2001 Not Another Teen Movie Udhëzues turne
2008 The Negotiating Table Negociatori WGA Film i shkurter
2010 Happythankyoumoreplease Sam Wexler Po ashtu regjisori dhe shkrimtari
2012 Liberal Arts Jesse Fisher Po ashtu regjisori dhe shkrimtari
2013 Afternoon Delight Jeff Boyardee
2013 The Galapagos Affair: Satan Came to Eden John Garth (zëri) Dokumentar
2016 The Seeker Babai
2018 Social Animals Paul

Televizion

Redakto
Viti Titulli Roli Shënime
2000 Welcome to New York Doug Episodi: "Kroi"
2001 Off Centre Mike Platt Pilot i pangopur
2002 Law & Order Robert Kitson Episodi: "Qasja e Kombit"
2002 The Court Dylan Hirsch 3 episode
2003 ER Keith Episodi: "Avokatja"
2003 Six Feet Under Do Jaffe Episodi: "Kurthi"
2003 Miss Match Andrew Gilbert Episodi: "Të kam ty babagjysh"
2005 Judging Amy Justin Barr Episodi: "Shumë pak, shumë vonë"
2005-14 How I Met Your Mother Ted Mosby Roli kryesor; 208 episode
2007-09 Family Guy Ted Mosby (zëri) 2 episode
2013 Malviviendo Vetë / Cameo Episodi: "La cosa está muy negra" (Gjëja është shumë e zezë)
2016-17 Mercy Street Dr. Jedediah Foster Roli kryesor; 12 episode
2018 Rise Lou Mazzuchelli Roli kryesor; 10 episode
2018 Grey's Anatomy nevojtore Episodi: "Mamaja di më mirë"
2020 Hunters Lonny Flash Roli kryesor; 10 episode

Video muzikore

Redakto
Viti Titulli Artisti Shënime
2016 "Let Me Be Your Girl" Rachael Yamagata Regjisor[18]

Skenë

Redakto
Viti Titulli Roli Vendndodhja
2002 The Graduate Benjamin Braddock Plymouth Theatre[19]
2004 The Paris Letter Sam Arlen / Young Sandy Kirk Douglas Theater
2011 She Loves Me Georg Nowack Roundabout Theatre Company
2014–2015 Disgraced Isaac Lyceum Theatre
2016 The Babylon Line Aaron Port Lincoln Center
2018 Little Shop of Horrors Seymour Krelborn Kennedy Center

Çmime dhe nominime

Redakto
Viti Puna Çmimi Rezultati
2010 Happythankyoumoreplease Sundance Film Festival Audience Award Fitues/e
Sundance Film Festival Grand Jury Award Kandidat/e

Referime

Redakto
 1. ^ "Happy birthday, Josh Radnor: See his star sign and read your horoscope". Hello! (në anglisht). 29 korrik 2014. Marrë më 21 shkurt 2020.
 2. ^ "Bexley natives to premiere award-winning film at Drexel" (në anglisht). ThisWeek Community News. 30 qershor 2010. Marrë më 21 shkurt 2020.
 3. ^ Weiss, Vered (5 janar 2015). "Josh Radnor May Go on the Road after 'Disgraced' Closes on Broadway". Jewish Business News (në anglisht). Marrë më 21 shkurt 2020.
 4. ^ Williams, Halie (25 shtator 2013). "Josh Radnor: 'I love being from Columbus'". The Lantern (në anglisht). Marrë më 21 shkurt 2020.
 5. ^ Spence, Rebecca (12 mars 2008). "Radnor: Not Your Average TV Star" (në anglisht). The Forward. Marrë më 13 mars 2008.
 6. ^ "Josh Radnor on Talmud and 'Liberal Arts'". The Forward (në anglisht). 13 shtator 2012. Arkivuar nga origjinali më 3 prill 2015. Marrë më 14 nëntor 2012.
 7. ^ "Josh Radnor: Heart versus head - 'it's a big theme of my life'". The Jewish Chronicle (në anglisht). 4 tetor 2012. Arkivuar nga origjinali më 29 tetor 2013. Marrë më 14 nëntor 2012.
 8. ^ "Josh Radnor: How I Met Your Mother on CBS" (në anglisht). CBS. Arkivuar nga origjinali më 3 prill 2008.
 9. ^ "NYU Graduate Acting Alumni" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 16 maj 2004. Marrë më 1 dhjetor 2011.
 10. ^ "Josh Radnor Biography". TV.com (në anglisht). CNET Networks, Inc. Arkivuar nga origjinali më 17 shkurt 2008. Marrë më 19 shtator 2009.
 11. ^ Isherwood, Charles (16 dhjetor 2004). "Theater Review: The Paris Letter". The New York Times (në anglisht). The New York Times Company. fq. 5. Arkivuar nga origjinali më 22 qershor 2013. Marrë më 12 shkurt 2019.
 12. ^ D'Souza, Shaad (2018-04-04). "Ben Lee and Ted from 'How I Met Your Mother' Have a Band, Unfortunately". Vice (në anglisht).
 13. ^ Murphy, Sam (19 gusht 2017). "Josh Radnor From 'How I Met Your Mother' And Ben Lee Continue Bromance With New Song". Music Feeds (në anglisht). Marrë më 12 shkurt 2019.
 14. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 19 gusht 2020. Marrë më 26 qershor 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 15. ^ Sachs, Mark (28 nëntor 2008). "Plenty of spots to meet". Los Angeles Times (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 5 mars 2016. Marrë më 24 prill 2014.
 16. ^ Jackson, Josh (prill 2016). "Cloud Cult Made a Gorgeous One-Hour Movie with Josh Radnor". Paste (në anglisht). Marrë më 22 janar 2017.
 17. ^ "Interview: 'How I Met Josh Radnor'". StarPulse (në anglisht). 15 janar 2009. Arkivuar nga origjinali më 31 gusht 2017. Marrë më 12 shkurt 2019.
 18. ^ Evatt, Nicole (10 tetor 2016). "Allison Janney clowns around in Rachael Yamagata's new video" (në anglisht). The Salt Lake Tribune. Marrë më 12 tetor 2016.
 19. ^ "Josh Radnor". Internet Broadway Database (në anglisht). Marrë më 11 janar 2012.

Lidhje të jashtme

Redakto