Justini I

Perandor i Perandorisë Bizantine nga viti 518 deri në 527

Justin I (latinisht: Flavius Iustinus Augustus, në greqishten e lashtë greqishtja e lashtë: Ἰουστίνος; 2 shkurt 450 – 1 gusht 527) ishte perandor i Parandorisë Lindore Romake nga viti 518 në 527. Ai u ngrit në karrier nga radhët e ushtrisë dhe në fund u bë Perandor, pavarësisht faktit se ishte analfabet[1] dhe pothuajse rreth të 70-tave në kohën e kurorzimit. Mbretërimi i tij, ishte i rëndësishëm për vendosjen e Dinastisë Justiniane që përfshin nipin e tij Justinian I, i shquar për krijimin e ligjeve të cilat hoqën ndikimin e vjetër së patricëve romak.

Justin I
Tremissis i Perandorit Justin I
Perandor i Perandorisë Bizantine
ParaardhësPerandori Anastas I
PasardhësPerandori Justinian I
Mbretërimi518 – 1 gusht 527
Emri i plotë
Istok (në rini)
Flavius Iustinus
U lind2 shkurt 450
Bederiana, afër Shkupit (Shkup, Republika e Maqedonisë)
Vdiq1 gusht 527 (77 vjeç)
Eufemia

Bashkëshortja e tij ishte Perandoresha Eufemi.

Në vitet e fundit

Redakto

Në vitet e fundit së mbretërimit të Justin kanë ndodhur edhe konfliktet/betejat midis Perandorisë, Ostrogotëve dhe  Persianëve. Në 526, Antioku u shkatërrua nga një tërmet, ndërsa shëndeti i Justinit filloi të bjerë dhe ai zyrtarisht emëroi Justiniani si bashkë-perandori, kurse më 1 prill 527 si pasardhësin i tij. Në 1 gusht të po atij viti, Justini vdiq dhe u pasua nga Justiniani.

Trashëgimia

Redakto

Qyteti i Anazarbusit u riemërua Justinopolis në vitin 525, për nder të Justin I.[nevojitet citimi]

Shih edhe

Redakto

Literatura

Redakto
  • Loka, Nikollë (2003). Genivs Illvrici: Dyzet e dy perandorë ilirë të Romës. Tiranë: Mirdita.
  • Ostrogorsky, George (1956). History of the Byzantine State. Oxford: Basil Blackwell.
  • Meyendorff, John (1989). Imperial unity and Christian divisions: The Church 450-680 A.D. The Church in history. 2. Crestwood, NY: St. Vladimir's Seminary Press. ISBN 978-0-88141-056-3.
  • Continuité des élites à Byzance durant les siècles obscurs. Les princes caucasiens et l'Empire du VIe au IXe siècle, 2006

Referime

Redakto
  1. ^ Chapman, H. John (1971). Studies on the Early Papacy. Kennikat Press, University of Michigan. fq. 210. ISBN 0-8046-1139-4. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme

Redakto
Një kategori në Wikimedia Commons përmban dokumente multimediale për Justini I.