Klubi Futbollistik Veleçiku Koplik, KF Veleçiku, është një klub futbolli nga Kopliku, Shqipëri. Ne sezonin 2013/2014 merr pjese ne Kategorinë e Parë te FSHF.

SuksesetRedakto

KF Veleçiku ka arritur të shpallet dy herë kampion në Kategorinë e Dytë.

Në sezonin 2006/07 KF Veleçiku luajti në Kategorinë e Dytë - Grupi A dhe u rendit në vend të 6të pasi grumbulloi 30 pikë me një golaverazh 37-28.[1]

Veleçiku janë një skuadër futbolli që u jep kënaqësi sportdashësve të shumtë, prandaj ndiqet me shumë interes në ndeshjet që zhvillon në Kompleksin Sportiv "Vëllezerit Duli".

Vetëm skuadra e Veleçikut i mban të bashkuar, si asnjëherë tjetër tifozat e Koplikut dhe jo vetëm ata, pasi shumë të tjerë vijnë nga rrethinat përreth për të kaluar të gjithë së bashku një pasdite ndryshe, duke parë se në qytetin e Koplikut ka vetëm një skuadër futbolli.

Në sezonin 2012/2013 KF Veleçiku luajti në Kategorinë e Dytë - Grupi A dhe u rendit në vend pare duke kaluar keshtu ne Kategorine e Pare.[1]

Në sezonin 2017/2018 KF Veleçiku luajti në Kategorinë e Dytë - Grupi A dhe u rendit në vend e dyte duke marre pjese ne ndeshjen play-off kunder Shkumbini te cilen e fiton me rezultatin 1 - 0 e kalon keshtu ne Kategorine e Pare.

Skuadra aktualeRedakto

Redaktuar më 22 November 2015
Nr. Pozicioni Lojtari
1   Pt Samet Curri
2   Mb Eder Zmijani
3   Mb Ardit Hoxhaj
5   Mb Besard Cokaj (Captain)
6   Mb Semir Gokaj
7   Mb Besart Peposhi
10   Mf Ervis Plishta
14   Mf Denis Cokaj
15   Mf Arsen Banushaj
16   Mf Ersi Lami
Nr. Pozicioni Lojtari
17   Sm Izmirald Osmani
18   Sm Jorgest Marsheftaj
9   Sm Brilant Hasaj
11   Mb Erinton Popaj
12   Pt Redmir Lopçi
13   Mf Xhovan Pjollaj

Albanian Second DivisionRedakto

 Artikulli kryesor: 2015–16 Albanian Second Division.

League table – Group ARedakto

Stampa:2015–16 Albanian Second Division table Group A

Lidhje te jashtmeRedakto

Burimi i të dhënaveRedakto

  1. ^ AlbSoccer në rrjetë