Kangur i vogël qafë-kuq ose kangur i Bennettit (Notamacropus rufogriseus) është një e mesme e madhe kangur marsupial (wallaby), e zakonshme në më të butë dhe pjesë pjellore e lindore Australisë, duke përfshirë Tasmania. Wallabies me qafë të kuqe janë futur në disa vende të tjera, përfshirë Zelandën e Re, Mbretërinë e Bashkuar (në Angli dhe Skoci), Irlandë, Ishullin Man, Francë dhe Gjermani.[1]

PërshkrimRedakto

 
Kafka e një kangur i vogël qafë-kuq.

Kanguret i vogël qafë-kuq dallohen për hundën dhe putrat e zeza, shiritin e bardhë në buzën e sipërme dhe pallton gri të mesme të grisur me një larje të kuqërremtë mbi supet. Ata mund të peshojnë 13.8 to 18.6 kilograms (30 to 41 lb) dhe arrijnë një gjatësi kokë-trup prej 90 centimetres (35 in), edhe pse meshkujt janë përgjithësisht më të mëdhenj se femrat. Kanguret i vogël qafë-kuq janë shumë të ngjashme në dukje me murin me vija të zeza (Notamacropus dorsalis), i vetmi ndryshim është se muret me qafë të kuqe janë më të mëdha, nuk kanë një shirit të zi poshtë shpinës dhe kanë lesh më të butë.[2] Kanguret i vogël qafë-kuq mund të jetojnë deri në nëntë vjet.[3]

Shpërndarja dhe habitatiRedakto

Kanguret i vogël qafë-kuq gjenden në pyllin bregdetar dhe sklerofilin në të gjithë Australinë lindore bregdetare dhe malore, nga Bundaberg, Queensland deri në kufirin e Australisë së Jugut;[3]Tasmania dhe në shumë ishuj të ngushticës Bas. Isshtë e paqartë se cili nga ishujt Tasmanian ka popullsi vendase në krahasim me ato të futura.

Në Tasmania dhe Queensland bregdetare, numri i tyre është zgjeruar gjatë 30 viteve të fundit për shkak të një reduktimi të presionit të gjuetisë dhe pastrimit të pjesshëm të pyjeve për të rezultuar në një mozaik kullotash ku muret ushqimore mund të ushqehen gjatë natës, krahas shkurreve ku mund të strehohen ditën. Me Për arsye jo krejtësisht të qarta, ato janë më pak të zakonshme në Victoria.

DietëRedakto

Dietat në kanguret i vogël qafë-kuq përbëhen nga barërat, rrënjët, gjethet e pemëve dhe barërat e këqija.[3]

NënspecietRedakto

Ka tre nënspecie.

  • Kangur i vogël qafë-kuq (N. r. Bankianus) (Quoy & Gaimard, 1825)
  • N. r. fruticus (Ogilby, 1838)
  • Kanguri e Bennettit (N. r. Rufogriseus) (Desmarest, 1817)

Nënspecia Tasmaniane, Notamacropus rufogriseus rufogriseus, e njohur zakonisht si kanguri i Bennetit, është më i vogël (siç janë nënspeciet ose speciet e ishullit), ka lesh më të gjatë, më të errët[2] dhe më të ashpër, dhe shumohet në fund të verës, kryesisht midis shkurtit dhe prillit. Ata janë përshtatur për të jetuar në afërsi të njerëzve dhe mund të gjenden duke kullotur në lëndina në periferi të Hobart dhe zonave të tjera urbane.

Nënspecia australiane kontinentale, Notamacropus rufogriseus bankianus, e njohur zakonisht si kangur i vogël qafë-kuq, shumohet gjatë gjithë vitit. Kafshët e kapura ruajnë oraret e tyre të shumimit; Femrat Tasmaniane që mbeten shtatzënë jashtë sezonit të tyre normal vonojnë lindjen deri në verë, e cila mund të jetë diku deri në 8 muaj më vonë.

ReferencatRedakto

  1. ^ Dickinson, Greg (20 shtator 2018). "The curious mystery of the wild wallabies living on the Isle of Man". The Telegraph (në anglishte britanike). Marrë më 2019-06-25.{{cite news}}: Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
  2. ^ a b Staker, Lynda (2006). The Complete Guide to the Care of Macropods (në anglisht). Lynda Staker. fq. 54. ISBN 0977575101.
  3. ^ a b c Long, John (2003). Introduced Mammals of the World (në anglisht). Csiro Publishing. fq. 40. ISBN 0643099166.

 

Linqe te jashtmeRedakto