Kansas City, Missouri (City of Kansas City, Missouri) është një qytet në qarkun Jackson Clay Platte Cassshtetit federal Missouri, SHBA. Në Kansas City, Missouri jetojnë 459787 banorë (2010), dhe dendësia e popullisë është 569.2 banor/km2 (1474.2 banorë/sq mi). Qyteti ka një sipërfaqe prej 826.28 km2 (319.03 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 277 m (910 ft).

Kansas City, Missouri
City of Kansas City, Missouri
qytet
From top left: the Liberty Memorial, the Nelson-Atkins Museum of Art, the Kansas City skyline, the Country Club Plaza, Arrowhead Stadium, and Kauffman Stadium
From top left: the Liberty Memorial, the Nelson-Atkins Museum of Art, the Kansas City skyline, the Country Club Plaza, Arrowhead Stadium, and Kauffman Stadium
Flamuri i Kansas City, Missouri
Popullsia
 • Gjithsej459.787
Faqja zyrtareKCMO.org

HistoriaRedakto

GjeografiaRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ "Zip Code Lookup". USPS. Marrë më 27 nëntor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtmeRedakto

  Commons: Kansas City, Missouri – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale