Kantoni Aime

kanton në Francë


Kantoni Aime (frëngjisht: Canton d'Aime) është një kantondepartamentin Savoie, rajonin Rhône-AlpesFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Aime. Ka sipërfaqe 272km2 dhe popullsi 9367 banorë.

Kantoni Aime
Canton d'Aime
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Rhône-Alpes
Departamenti Savoie
Arrondissement Albertville
Kryeqëndra Aime
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 272 km2
Popullsia 9.367 banorë 2008
Dendësia 34,44 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 7302

AdministrimiRedakto

Përbërja aktualeRedakto

Kantoni Aime aktualisht përbëhet nga 9 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëmRedakto

DemografiaRedakto

Shiko edheRedakto

ReferimeRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto