Kantoni Ballon

kanton në Francë


Kantoni Ballon (frëngjisht: Canton de Ballon) është një kantondepartamentin Sarthe, rajonin Pays de la LoireFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Ballon. Ka sipërfaqe 179.81km2 dhe popullsi 14751 banorë.

Kantoni Ballon
Canton de Ballon
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Pays de la Loire
Departamenti Sarthe
Arrondissement Le Mans
Kryeqëndra Ballon
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 179,81 km2
Popullsia 14.751 banorë 2010
Dendësia 82,04 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 7201

AdministrimiRedakto

Përbërja aktualeRedakto

Kantoni Ballon aktualisht përbëhet nga 13 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëmRedakto

  • 2008-2014 - Yannick Rebré

DemografiaRedakto

Shiko edheRedakto

ReferimeRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto