Kantoni Beaumont-Hague

kanton në Francë


Kantoni Beaumont-Hague (frëngjisht: Canton de Beaumont-Hague) është një kantondepartamentin Manche, rajonin Basse-NormandieFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Beaumont-Hague. Ka sipërfaqe 148.68km2 dhe popullsi 11823 banorë.

Kantoni Beaumont-Hague
Canton de Beaumont-Hague
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Basse-Normandie
Departamenti Manche
Arrondissement Cherbourg
Kryeqëndra Beaumont-Hague
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 148,68 km2
Popullsia 11.823 banorë 2009
Dendësia 79,52 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 5004

AdministrimiRedakto

Përbërja aktualeRedakto

Kantoni Beaumont-Hague aktualisht përbëhet nga 19 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëmRedakto

DemografiaRedakto

Shiko edheRedakto

ReferimeRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto