Kantoni Bosnje Podrinje Gorazhda (Boshnjake: Bosansko-podrinjski kantonin e Goražde[1]) është një nga dhjetë kantonet e Federatës së Bosnjës dhe Hercegovinës, një entitet në Bosnjë dhe Hercegovinë.

GjeografiaRedakto

Kantoni shtrihet në juglindje te vendit, në rajonin e Drinës së Sipërme. Qendra kantonale është në qytetin Gorazhde.

KomunatRedakto

Kantoni përbëhet nga komunat Gorazhda, Pale-Praça, Foça-Ustikolina.

Shih edheRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ "USTAV BOSANSKO-PODRINJSKOG KANTONA GORAŽDE" (PDF). Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)