Kantoni Champtoceaux

kanton në Francë


Kantoni Champtoceaux (frëngjisht: Canton de Champtoceaux) është një kantondepartamentin Maine-et-Loire, rajonin Pays de la LoireFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Champtoceaux. Ka sipërfaqe 156.34km2 dhe popullsi 15123 banorë.

Kantoni Champtoceaux
Canton de Champtoceaux
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Pays de la Loire
Departamenti Maine-et-Loire
Arrondissement Cholet
Kryeqëndra Champtoceaux
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 156,34 km2
Popullsia 15.123 banorë 2009
Dendësia 96,73 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 4909
Kantoni Champtoceaux – harta_foto

AdministrimiRedakto

Përbërja aktualeRedakto

Kantoni Champtoceaux aktualisht përbëhet nga 9 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëmRedakto

DemografiaRedakto

Shiko edheRedakto

ReferimeRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto