Kantoni Fréjus

kanton në Francë


Kantoni Fréjus (frëngjisht: Canton de Fréjus) është një kantondepartamentin Var, rajonin Provence-Alpes-Côte d'AzurFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Fréjus. Ka sipërfaqe 167.43km2 dhe popullsi 56333 banorë.

Kantoni Fréjus
Canton de Fréjus
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Provence-Alpes-Côte d'Azur
Departamenti Var
Arrondissement Draguignan
Kryeqëndra Fréjus
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 167,43 km2
Popullsia 56.333 banorë 2006
Dendësia 336,46 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 8313
Kantoni Fréjus – harta_foto

AdministrimiRedakto

Përbërja aktualeRedakto

Kantoni Fréjus aktualisht përbëhet nga 3 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëmRedakto

DemografiaRedakto

Shiko edheRedakto

ReferimeRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto