Kantoni Hendaye (frëngjisht: Canton d'Hendaye) është një kantondepartamentin Pyrénées-Atlantiques, rajonin AquitaineFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Hendaye. Ka sipërfaqe 77km2 dhe popullsi 30613 banorë.

Kantoni Hendaye
Canton d'Hendaye
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Aquitaine
Departamenti Pyrénées-Atlantiques
Arrondissement Bayonne
Kryeqëndra Hendaye
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 77 km2
Popullsia 30.613 banorë 2009
Dendësia 397,57 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 6445
Kantoni Hendaye – harta_foto

AdministrimiRedakto

Përbërja aktualeRedakto

Kantoni Hendaye aktualisht përbëhet nga 4 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëmRedakto

DemografiaRedakto

Shiko edheRedakto

ReferimeRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto