Kantoni Plouigneau

kanton në Francë


Kantoni Plouigneau (frëngjisht: Canton de Plouigneau) është një kantondepartamentin Finistère, rajonin Région BretagneFrancë. Kryeqëndra e kantonit është . Ka sipërfaqe km2 dhe popullsi 10306 banorë.

Kantoni Plouigneau
Canton de Plouigneau
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Région Bretagne
Departamenti Finistère
Arrondissement Morlaix
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Popullsia 10.306 banorë 1999
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 2930

AdministrimiRedakto

Përbërja aktualeRedakto

Kantoni Plouigneau aktualisht përbëhet nga 7 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëmRedakto

  • 2008-2014 - Joëlle Huon

DemografiaRedakto

Shiko edheRedakto

ReferimeRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto