Kantoni Quimperlé

kanton në Francë


Kantoni Quimperlé (frëngjisht: Canton de Quimperlé) është një kantondepartamentin Finistère, rajonin Région BretagneFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Quimperlé. Ka sipërfaqe 116km2 dhe popullsi 20566 banorë.

Kantoni Quimperlé
Canton de Quimperlé
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Région Bretagne
Departamenti Finistère
Arrondissement Quimper
Kryeqëndra Quimperlé
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 116 km2
Popullsia 20.566 banorë 2007
Dendësia 177,29 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 2936

AdministrimiRedakto

Përbërja aktualeRedakto

Kantoni Quimperlé aktualisht përbëhet nga 5 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëmRedakto

  • 2008-2014 - Michaël Quernez

DemografiaRedakto

Shiko edheRedakto

ReferimeRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto