Kantoni Remiremont

kanton në Francë


Kantoni Remiremont (frëngjisht: Canton de Remiremont) është një kantondepartamentin Vosges, rajonin LorraineFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Remiremont. Ka sipërfaqe 278.19km2 dhe popullsi 33045 banorë.

Kantoni Remiremont
Canton de Remiremont
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Lorraine
Departamenti Vosges
Arrondissement Épinal
Kryeqëndra Remiremont
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 278,19 km2
Popullsia 33.045 banorë Regjistrimi: 2006
Dendësia 118,79 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 8823

AdministrimiRedakto

Përbërja aktualeRedakto

Kantoni Remiremont aktualisht përbëhet nga 16 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëmRedakto

DemografiaRedakto

Shiko edheRedakto

ReferimeRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto