Kantoni Saint-Malo-de-la-Lande

kanton në Francë


Kantoni Saint-Malo-de-la-Lande (frëngjisht: Canton de Saint-Malo-de-la-Lande) është një kantondepartamentin Manche, rajonin Basse-NormandieFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Saint-Malo-de-la-Lande. Ka sipërfaqe 98.86km2 dhe popullsi 10487 banorë.

Kantoni Saint-Malo-de-la-Lande
Canton de Saint-Malo-de-la-Lande
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Basse-Normandie
Departamenti Manche
Arrondissement Coutances
Kryeqëndra Saint-Malo-de-la-Lande
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 98,86 km2
Popullsia 10.487 banorë 2009
Dendësia 106,08 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 5036

AdministrimiRedakto

Përbërja aktualeRedakto

Kantoni Saint-Malo-de-la-Lande aktualisht përbëhet nga 13 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëmRedakto

  • 2011-2014 - Érick Beaufils

DemografiaRedakto

Shiko edheRedakto

ReferimeRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto