Kantoni Saint-Tropez

kanton në Francë


Kantoni Saint-Tropez (frëngjisht: Canton de Saint-Tropez) është një kantondepartamentin Var, rajonin Provence-Alpes-Côte d'AzurFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Saint-Tropez. Ka sipërfaqe 162.62km2 dhe popullsi 21762 banorë.

Kantoni Saint-Tropez
Canton de Saint-Tropez
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Provence-Alpes-Côte d'Azur
Departamenti Var
Arrondissement Draguignan
Kryeqëndra Saint-Tropez
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 162,62 km2
Popullsia 21.762 banorë 2006
Dendësia 133,82 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 8322
Kantoni Saint-Tropez – harta_foto

AdministrimiRedakto

Përbërja aktualeRedakto

Kantoni Saint-Tropez aktualisht përbëhet nga 7 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëmRedakto

  • 2011-2014 - Alain Spada

DemografiaRedakto

Shiko edheRedakto

ReferimeRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto