Kantoni Seyne

kanton në Francë


Kantoni Seyne (frëngjisht: Canton de Seyne) është një kantondepartamentin Alpes-de-Haute-Provence, rajonin Provence-Alpes-Côte d'AzurFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Seyne. Ka sipërfaqe 289.02km2 dhe popullsi 2743 banorë.

Kantoni Seyne
Canton de Seyne
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Provence-Alpes-Côte d'Azur
Departamenti Alpes-de-Haute-Provence
Arrondissement Digne-les-Bains
Kryeqëndra Seyne
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 289,02 km2
Popullsia 2.743 banorë 2006
Dendësia 9,49 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 426

AdministrimiRedakto

Përbërja aktualeRedakto

Kantoni Seyne aktualisht përbëhet nga 8 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëmRedakto

DemografiaRedakto

Shiko edheRedakto

ReferimeRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto