Kategoria Amatore I është kampionati i nivelit të pestë dhe më të lartë të futbollit amator në Shqipëri. Në sezonin 2017-18 marrin pjesë 10 skuadra, ndër të cilat disa prej tyre janë skuadra moshash. Skuadrat ngjiten në Kategorinë e Tretë nëpërmjet Kupës Amatore, dhe skuadra në vendin e fundit bie në Kategorinë Amatore II.

Kategoria Amatore I
Kategoria amatore.png
Konfederata UEFA
Themeluar 2017
Sezoni i parë 2017
Bien në Kategoria Amatore II

Ekipet pjesëmarrëse sezoni 2017-18Redakto

Ekipet që do marrin pjesë në sezonin 2017-18:

Ekipi Qyteti/Zona
KF Pasioni Tiranë
KF Tirana Amator Tiranë
FK Partizani Tiranë Amator Tiranë
KF Dinamo Amator Tiranë
Akademia Arena Tiranë
KS Dajti Tiranë
KS Luftëtari Amator Gjirokastër
KS Butrinti Amator Butrint
Shqiponja Velipojë
KF Vlora Vlorë

ReferimetRedakto

Artikuj të ngjashëmRedakto