Kategoria Superiore 2021–22

Kategoria Superiore 2021-2022 është sezoni i 83të Zyrtar, ose i 86të i Kategorisë Superiore të futbollit në Shqipëri. (përfshirë dhe 3 kampionatet ende të pa njohura zyrtarisht të kohës së Luftës)[1]. Sezoni filloi në Gusht, 2021 dhe mbaron në Maj, 2022. Kategoria Superiore edhe këtë sezon ka 10 skuadra pjesëmarrëse të cilat luajnë në katër faza.

Kategoria Superiore 2021-2022
Kategoria Superiore 2021–22
Kategoria Superiore 2021–22
Sezoni 2021-2022
Skuadrat 10 skuadra
Liga e Kampioneve KF Tirana
Ndeshjet 180
‹‹ 2020–21 2022–23 ››

KF Tirana janë kampionët në fuqi. Kjo skuadër fitoi kampionatin për herë të 26të në historinë e klubit.

Ndryshimet

Redakto

Ashtu si dy sezonet e fundit, sezoni 2021-2022 i Kategorisë Superiore është me 10 skuadra ndërsa luhet në katër faza, me sistem dyfish vajtje-ardhje (36 javë në total).

Dy skuadrat që në përfundim të sezonit renditen në vendet 9 dhe 10 zbresin direkt nga Kategoria Superiore. Vendi i 8të luan një ndeshje të vetme play-out me vendin e dytë të Kategorisë së Parë.

Ndryshimet menaxheriale

Redakto

Skuadrat

Redakto

Stadiumet dhe vendet

Redakto

Stafi dhe sponsorizimi

Redakto

Ndeshjet

Redakto

Në Kategorinë Superiore 2021-2022 luhet në katër faza, me sistem dyfish vajtje-ardhje (36 javë). Faza e parë dhe e dytë shfaqen bashkë më poshtë.

Faza e parë

Redakto
Shiko këtu:

Faza e dytë

Redakto
Shiko këtu:

Rezultatet

Redakto

Tabela

Redakto
Pos Skuadra NL F B H GP GK GN P Kualifikim ose rënie
1 Tirana (X) 29 20 6 3 55 17 +38 66 Qualification for the Champions League first qualifying round
2 Laçi 29 14 8 7 39 25 +14 50 Qualification for the Europa Conference League first qualifying round
3 Kukësi 29 12 9 8 41 33 +8 45
4 Partizani 29 10 12 7 37 23 +14 42
5 Vllaznia 29 9 14 6 37 32 +5 41
6 Kastrioti 29 11 4 14 25 39 −14 37
7 Teuta 29 8 9 12 27 40 −13 33
8 Egnatia 29 7 10 12 25 37 −12 31 Qualification for the relegation play-off
9 KS Dinamo 29 5 8 16 15 37 −22 23 Relegation to the 2022–23 Kategoria e Parë
10 Skënderbeu 29 3 12 14 19 37 −18 21
Përditësuar në lojën/rat e luajtur/a më 17 April 2022. Burimi: Albanian Football Federation, Soccerway
Rregullat për klasifikimin: 1) Points; 2) Head-to-head points; 3) Head-to-head goal difference; 4) Head-to-head goals scored; 5) Goal difference; 6) Goals scored; 7) Draw.
(X) Assured of at least Europa Conference League, but may still qualify for Champions League


Statistikat e sezonit

Redakto

Shënimet

Redakto