Kategoria Superiore 2020-2021 është sezoni i 82të Zyrtar, ose i 85të i Kategorisë Superiore të futbollit në Shqipëri. (përfshirë dhe 3 kampionatet ende të pa njohura zyrtarisht të kohës së Luftës)[1]. Sezoni fillon në Gusht, 2020 dhe mbaron në Maj, 2021. Kategoria Superiore këtë sezon ka 10 skuadra pjesëmarrëse të cilat luajnë në katër faza.

Kategoria Superiore 2020-2021
Kategoria Superiore 2020–21
Kategoria Superiore 2020–21
Sezoni 2020-2021
Skuadrat 10 skuadra
Liga e Kampioneve KF Teuta
Ndeshjet 135
‹‹ 2019–20 2021–22 ››

KF Teuta janë kampionët në fuqi. Kjo skuadër fitoi kampionatin për herë të 2të në historinë e klubit.

Ndryshimet

Redakto

Ashtu si dy sezonet e fundit, sezoni 2020-2021 i Kategorisë Superiore është me 10 skuadra ndërsa luhet në katër faza, me sistem dyfish vajtje-ardhje (36 ndeshje në total).

Dy skuadrat që në përfundim të sezonit renditen në vendet 9 dhe 10 zbresin direkt nga Kategoria Superiore. Vendi i 8të luan një ndeshje të vetme play-out me vendin e dytë të Kategorisë së Parë.

Ndryshimet menaxheriale

Redakto

Skuadrat

Redakto

Stadiumet dhe vendet

Redakto

Stafi dhe sponsorizimi

Redakto

Ndeshjet

Redakto

Në Kategorinë Superiore 2020-2021 luhet në katër faza, me sistem dyfish vajtje-ardhje (36 ndeshje). Faza e parë dhe e dytë shfaqen bashkë më poshtë.

Faza e parë

Redakto
Shiko këtu:

Faza e dytë

Redakto
Shiko këtu:

Rezultatet

Redakto

Tabela e ligës

Redakto
Pos Skuadra NL F B H GP GK GN P Kualifikim ose rënie
1 Teuta (K) 36 17 15 4 42 16 +26 66 Kualifikimi në Liga e Kampionëve raundi i parë kualifikues
2 Vllaznia 36 19 9 8 44 22 +22 66 Kualifikimi në Liga e Konferencave raundi i parë kualifikues[a]
3 Partizani 36 17 14 5 53 23 +30 65
4 Laçi 36 16 13 7 41 26 +15 61
5 Tirana 36 15 13 8 41 26 +15 58
6 Kukësi 36 13 6 17 47 48 −1 45
7 Skënderbeu 36 9 10 17 34 55 −21 37
8 Kastrioti (O) 36 8 11 17 26 44 −18 35 Kualifikimi për në play off-in e rënies
9 Bylis (L) 36 7 10 19 28 51 −23 31 Zbritje në Kategorinë e Parë
10 Apolonia (L) 36 4 9 23 22 67 −45 21
Përditësuar në lojën/rat e luajtur/a më complete. Burimi: Soccerway
Rregullat për klasifikimin: 1) Pikë; 2) Pikat kokë më kokë; 3) Diferenca e golit kokë më kokë; 4) Golat e shënuar kokë më kokë; 5) Diferenca e golit; 6) Golat e shënuar; 7) Vizatoni.
(K) Kampion; (L) ?; (O) Fituesi i play-off-it
Notes:
  1. ^ Vllaznia, fituesja e Kupës së Shqipërisë 2020–21, tashmë është kualifikuar në kompeticionet europiane në bazë të pozicionit të ligës. Prandaj, vendi i Liga e Konferencave, i dhënë fituesve të Kupës së Shqipërisë, transferohet te skuadra e vendit të katërt.


Statistikat e sezonit

Redakto

Shënimet

Redakto