Kategoria Superiore 2019-2020 është sezoni i 81të Zyrtar, ose i 84të i Kategorisë Superiore të futbollit në Shqipëri. (përfshirë dhe 3 kampionatet ende të pa njohura zyrtarisht të kohës së Luftës)[1]. Sezoni fillon në Gusht, 2019 dhe mbaron në Gusht, 2020. Kategoria Superiore këtë sezon ka 10 skuadra pjesëmarrëse të cilat luajnë në katër faza.

Kategoria Superiore 2019-2020
Kategoria Superiore 2019–20
Kategoria Superiore 2019–20
Sezoni 2019-2020
Skuadrat 10 skuadra
Liga e Kampioneve KF Tirana
Ndeshjet 135
‹‹ 2018–19 2020–21 ››

KF Tirana janë kampionët në fuqi. Kjo skuadër fitoi kampionatin për herë të 25të në historinë e klubit.

Ndryshimet Redakto

Ashtu si dy sezonet e fundit, sezoni 2019-2020 i Kategorisë Superiore është me 10 skuadra ndërsa luhet në katër faza, me sistem dyfish vajtje-ardhje (36 ndeshje në total).

Dy skuadrat që në përfundim të sezonit renditen në vendet 9 dhe 10 zbresin direkt nga Kategoria Superiore. Vendi i 8të luan një ndeshje të vetme play-out me vendin e dytë të Kategorisë së Parë.

Ndryshimet menaxheriale Redakto

Skuadrat Redakto

Stadiumet dhe vendet Redakto

Stafi dhe sponsorizimi Redakto

Ndeshjet Redakto

Në Kategorinë Superiore 2019-2020 luhet në katër faza, me sistem dyfish vajtje-ardhje (36 ndeshje). Faza e parë dhe e dytë shfaqen bashkë më poshtë.

Faza e parë Redakto

Shiko këtu:

Faza e dytë Redakto

Shiko këtu:

Rezultatet Redakto

Tabela e ligës Redakto

Pos Skuadra NL F B H GP GK GN P Kualifikim ose rënie
1 Tirana (C) 36 21 7 8 67 35 +32 70 Kualifikimi në Liga e Kampionëve raundi i parë kualifikues
2 Kukësi 36 19 9 8 59 31 +28 66 Kualifikimi në Liga e Evropës raundi i parë kualifikues
3 Laçi 36 19 7 10 61 34 +27 64
4 Skënderbeu 36 17 7 12 42 43 −1 58
5 Teuta 36 15 12 9 41 34 +7 57 Kualifikimi në Liga e Evropës raundi i parë kualifikues[a]
6 Partizani 36 15 8 13 51 40 +11 53
7 Bylis 36 12 15 9 46 38 +8 51
8 Vllaznia (O) 36 12 10 14 36 41 −5 46 Kualifikimi për në play off-in e rënies
9 Flamurtari (R) 36 2 9 25 32 72 −40 15 Zbritje në Kategorinë e Parë
10 Luftëtari (R) 36 2 8 26 19 86 −67 14
Përditësuar në lojën/rat e luajtur/a më complete. Burimi: Federata Shqiptare e Futbollit, Soccerway
Rregullat për klasifikimin: 1) Pikë; 2) Pikat kokë më kokë; 3) Diferenca e golit kokë më kokë; 4) Golat e shënuar kokë më kokë; 5) Diferenca e golit; 6) Golat e shënuar; 7) Vizatoni. [2]
(C) ?; (O) Fituesi i play-off-it; (R) ?
Notes:
  1. ^ Teuta u kualifikua në raundin e parë kualifikues të Europa League si fitues i Kupës së Shqipërisë 2019–20.

Statistikat e sezonit Redakto

Shënimet Redakto