Hape menynë kryesore

Statistika të Kategorisë së Parë në sezonin 1951.

Kategoria Superiore 1951
Sezoni 1951
Fituesi Dinamo
Golshënuesi
më i mirë
Refik Resmja (Partizani)
‹‹ Kategoria e Parë 1950 Kategoria e Parë
1952
 ››

Ky ishte Kampionati i 17-të i Shqipërisë. Nisi më 14 janar, 1951 dhe përfundoi më 1 korrik, 1951[1].

Klasifikimi dhe rezultatetRedakto

Rendi Skuadra N F B H G.SH G.P Pikë
1 Dinamo 26 24 2 0 107 8 50
2 Partizani 26 24 0 2 136 10 48
3 Puna Tiranë 26 16 3 7 61 45 35
4 Puna Shkodër 26 13 8 5 59 23 34
5 Puna Korçë 26 12 7 7 39 26 31
6 Puna Kavajë 26 14 1 11 54 38 29
7 Puna Durrës 26 10 6 10 41 55 26
8 Puna Elbasan 26 10 4 12 30 31 24
9 Puna Berat 26 9 4 13 34 60 22
10 Spartaku Shkodër 26 7 7 12 29 64 21
11 Puna Vlorë 26 6 3 17 20 59 15
12 Puna Gjirokastër 26 5 3 18 29 73 13
13 Puna Fier 26 4 3 19 18 73 11
14 Spartaku Q.Stalin 26 2 1 23 10 104 5

Përbërja e skuadrës fitueseRedakto

Xhevdet Shaqiri, Zihni Gjinali, Muhamet Vila, Hamdi Bakalli, Sabri Peqini, Besim Borici, Qemal Cungu, Leonidha Dashi, Skender Begeja, Koci Sherko, Taq Murati, Qamil Teliti, Pal Mirashi, Hamdi Tafmizi, Grigor Sheshi, Met Metani, Kostandin Xhani, Skender Jareci, Qemal Vogli, Kol Engjelli,I. Fiqiriu.

Trajner: Zihni Gjinali

LiteraturaRedakto

  • Giovanni Armillotta: Almanaku i kategorisë së dytë (1930/2008-09) dhe i futbollit shqiptar. ARACNE EDITRICE S.r.l., Tirana 2009.
  • Besnik Dizdari: Historia e Kampionateve të Shqipërise – Libri i parë: Vitet '30. Albin, Tirana 1999, ISBN 99927-32-25-3.

ReferimeRedakto