Kisha katolike në Kosovë

Kisha katolike ka një grigjë në Kosovë prej afro 200,000 besimtarësh në një popullasi me afërsisht 2 milion njerëz. 60,000 katolikë të tjerë kosovarë janë jashtë rajonit, kryesisht për punë. Ata janë kryesisht shqiptarë etnikë, me disa kroatë.

Katolikizmi në Kosovë, regjistrimi i vitit 2011.

Një nga kishat më të vjetra katolikeKosovë është kisha katolike e Vinarcit, në Mitrovicë.[1][2] Dioqeza e Prizrenit-Prishtinë (deri më 5 shtator 2018, një Administrim Apostolik i Prizrenit) është rrethi kishtar i Kishës KatolikeKosovë. Ajo ka qendrën në qytetin e Prizrenit. Ipeshkvi Dodë Gjergji shërben si peshkop dioqezan nga viti 2019. Deri më 2020 Selia e Shenjtë nuk e njeh Kosovën si një shtet sovran.

Arqipeshkvi titullar i Sulci Jean-Marie Speich është Nuncio Apostolik në Slloveni dhe Delegat Apostolik në Kosovë nga viti 19 marsi 2019.

HistoriaRedakto

Konflikti i Kosovës (1998-1999)Redakto

Gjatë luftësKosovë, ndodhi vandalizimi i kishave katolike shqiptare. Kisha Katolike e Shën Antonit e vendosur në Gjakovë kishte dëme të mëdha të bëra nga ushtarët serbë jugosllavë.[3] Në Prishtinë, oficerët serbë jugosllavë nxorën murgeshat dhe një prift nga kisha katolike e Shën Antonit dhe instaluan një radar avionësh në kambanore e cila rezultoi në bombardimin e kishës dhe shtëpive përreth nga NATO.[4]

Periudha moderneRedakto

Më 26 nëntor 2019, një tërmet goditi Shqipërinë. Kisha Katolike në Kosovë mbajti meshë më 1 dhjetor në të gjithë vendin dhe ajo mblodhi dhurime bamirësie nga famullitë për viktimat e tërmetit dhe familjet e tyre.[5][6]

KishatRedakto

Shiko gjithashtuRedakto

ReferimetRedakto

  1. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali origjinali më 25 shtator 2018. Marrë më 23 mars 2020. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ http://mitrovicaguide.com/place/catholic-church-of-vinarc/
  3. ^ Bevan, Robert (2007). The Destruction of Memory: Architecture at War. Reaktion books. f. 85. ISBN 9781861896384. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) "Major damage to the Roman Catholic church of St Anthony in Gjakova, reportedly bombed by NATO, was actually committed by Serbian soldiers."
  4. ^ Schwartz, Stephen (2000). Kosovo: Background to a War. London: Anthem Press. f. 161. ISBN 9781898855569. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Kisha Katolike në Kosovë organizon meshë dhe mbledhje të hollash për të prekurit e tërmetit në Shqipëri". Epoka e Re. 27 nëntor 2019. Marrë më 29 nëntor 2019.
  6. ^ "Kisha Katolike e Kosovës kujton viktimat e tërmetit në Shqipëri". Vatican News. 2 dhjetor 2019. Marrë më 2 dhjetor 2019. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)