Kompleksi Memorial Adem Jashari në Prekaz

monument kulture në Kosovë

Kompleksi Memorial Adem Jashari i njohur edhe si Kompleksi Memorial i Lagjes Jashari është një monument i trashëgimisë kulturore i cili ndodhet në Prekaz, Skenderaj, Kosovë.[1] Ky monument është i kategorisë "arkitekturale", i miratuar me numër përkatës 3494.

Kompleksi Memorial Adem Jashari
Kompleksi Memorial i Familjes Jashari
Kompleksi i shtëpive të familjes Jashari ne Prekaz 16.jpg
LlojiArkitekturore
VendndodhjaPrekaz, Skenderaj, Kosovë
NdërtuarShek. XX
Organi drejtuesKomuna Skenderaj
Emri zyrtar: Monument /Ansambël
LlojiNën mbrojtje
Nr. i referencës3494

PërshkrimiRedakto

Kompleksi Memorial “Adem Jashari”, gjendet në Prekaz, ku përveç shtëpive të shndërruara në muze, gjenden edhe të gjitha varret e të rënëve në luftë të familjes Jashari. Duke marrë parasysh domosdoshmërinë e vënies në mbrojtje të kësaj zone me interes të veçantë, i cili ka rëndësi ontologjike, antropologjike, historike dhe kulturore për qytetarët e Kosovës, Kuvendi i Kosovës miratoi edhe ligjin për shpalljen e Kompleksit Përkujtimor “Adem Jashari” zonë me interes të veçantë nacional. Pranë varrit të tre martirëve të parë të kësaj familjeje si Shaban, Hamëz e Adem Jashari pandërprerë qëndron Garda e FSK-së, e cila e nderon Komandantin Legjendar dhe mbarë familjen Jasharaj.[2]

Shih edheRedakto

GaleriaRedakto

ReferimetRedakto

  1. ^ LISTA E TRASHËGIMISË KULTURORE PËR MBROJTJE TË PËRKOHSHME (PDF). Republika e Kosovës, Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Marrë më 17 gusht 2016.
  2. ^ "Komuna e Skenderajit". Arkivuar nga origjinali më 28 prill 2016. Marrë më 31 janar 2017. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!)

Lidhje të jashtmeRedakto