Kubeja e Gjelbër ose Kupola Jeshile (arabisht: القبة الخضراء‎ ) është një kube ngjyrë jeshile e ndërtuar mbi varrin e profetit Muhammed dhe Kalifëve myslimanë, Ebu Bekër dhe Omer. Kubeja gjendet në cepin jug-lindor të el-Mesxhid en-Nebeui (Xhamia e Profetit) në Medine.[1]

Kupola e Gjelbër në Xhaminë e Profetit (Medine)

Struktura daton në vitin 1279, kur një kupolë prej druri e pa ngjyrosur u ndërtua mbi varrin. Më vonë u rindërtua dhe u pikturua me ngjyra të ndryshme dy herë në fund të shekullit 15 dhe një herë në 1817. Kube u pikturua fillimisht e gjelbër në 1837, dhe kështu u bë e njohur si Kubeja e Gjelbër . [2]

Histori

Redakto

E ndërtuar në vitin 1279 ose 678 H gjatë sundimit të Sultanit Mamluk El Mansur Kalavun, [3] struktura origjinale ishte prej druri dhe nuk ishte e ngjyrosur, [4] ajo u pikturua me të bardhë dhe blu në restaurimet e mëvonshme. Pas një zjarri të rëndë që goditi Xhaminë në vitin 1481, xhamia dhe kubeja ishin djegur dhe një projekt restaurimi u mor përsipër nga Sultan Kaitbej i cili zëvendësoi pjesën më të madhe të bazës prej druri me një strukturë me tulla me qëllim që të parandalonte rënien e kupolës në të ardhmen. Në atë rast u përdorën pllaka plumbi për të mbuluar kupolën e re prej druri. Ndërtesa, duke përfshirë Varrin e Profetit, u përtërinë gjerësisht gjatë udhëheqjes së Kaitbej. [5] Kupola e tanishme u shtua në 1818 nga Sulltani Osman Mahmudi II . [1] Kubeja u pikturua për herë të parë në vitin 1837. [2]

Kur Saud bin Abdulaziz e mori Medinën në vitin 1805, pasuesit e tij, vehabistët, shkatërruan pothuajse çdo kupolë varresh në Medinë bazuar në besimin e tyre se nderimi i varreve dhe i vendeve të tilla është një vepër kundër Teuhidit. Nga varri i Muhammedit u hoqën me dhunë stolitë e arit dhe xhevahiret, por kupola u ruajt për shkak të një përpjekjeje të pasuksesshme për prishjen e strukturës së saj të ngurtë, ose për shkak se më parë Ibn Abdulvehhabi shkroi se nuk dëshironte të shihte kupolën e shkatërruar edhe pse kishte mllef ndaj njerëzve që luteshin në varr. [6] Ngjarje të ngjashme ndodhën në vitin 1925, kur forcat Saudite rimorën dhe këtë herë arritën të mbajnë qytetin. [7] [8] [9] Në vitin 2007, sipas The Independent, një broshurë e miratuar nga Myftiu i Arabisë Saudite dhe i botuar nga Ministria Saudite e Punëve Islamike deklaroi se "kubeja e gjelbër do të shkatërrohet dhe të tre varrezat do të rrafshohen në Xhaminë e Profetit". Sidoqoftë, për shkak të frikës ndaj reagimit ekstrem dhe për të ndaluar protesta masive në mbarë botën, kjo gjë nuk mund të zbatohet. [10]

Varri i Muhammedit

Redakto
 
Pamje nga ana e Huxhras.
 
Varri i Muhammedit ndodhen brenda ndarjes së parë që shikohet këtu.

Varri i Muhammedit qëndron brenda kufijve të asaj që dikur ishte shtëpia e tij dhe gruas së tij Aishe, Huxhra. Gjatë jetës së tij, ai e zgjeroi xhaminë. Xhamia u zgjerua gjatë sundimit të kalifit el-Ualid I duke përfshirë varrin e tij brenda. [2] Varri i Muhammedit është një arsye e rëndësishme për shenjtërinë e lartë të xhamisë, pasi Kubeja e Profetit shënon vendndodhjen e varrit. [11] Miliona e vizitojnë atë çdo vit, pasi është traditë për të vizituar xhaminë pas pelegrinazhitMekë .   [ citim i nevojshëm ] Dy kalifët e parë, Ebu Bekri dhe Omeri u varrosen pranë Muhammedit. Omerit iu dha një vend pranë Muhammedit nga Aisha, që fillimisht ishte menduar për të. Varri i Muhamedit nuk mund të shihet sepse zona është rrethuar nga një rrjetë ari dhe perde të zeza [11]

 
Kubeja e Gjelbër dhe Xhamia e Profetit në perëndim të diellit.

Referime

Redakto
 1. ^ a b Petersen, Andrew (2002-03-11). Dictionary of Islamic Architecture. Routledge. fq. 183. ISBN 9780203203873. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ a b c Ariffin, Syed Ahmad Iskandar Syed (2005). Architectural Conservation in Islam : Case Study of the Prophet's Mosque. Penerbit UTM. fq. 88–89, 109. ISBN 9789835203732. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Prophet's Mosque". ArchNet. Arkivuar nga origjinali më 2012-03-23. Marrë më 2012-04-13. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "The history of Green Dome in Madinah and its ruling". Peace Propagation Center. 4 qershor 2009. Arkivuar nga origjinali më 7 janar 2019. Marrë më 2012-04-13. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Meinecke, Michael (1993). Mamlukische Architektur. Vëll. 2. fq. 396–442. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Mark Weston (2008). Prophets and princes: Saudi Arabia from Muhammad to the present. John Wiley and Sons. fq. 102–103. ISBN 978-0-470-18257-4. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Mark Weston (2008). Prophets and princes: Saudi Arabia from Muhammad to the present. John Wiley and Sons. fq. 136. ISBN 978-0-470-18257-4. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Vincent J. Cornell (2007). Voices of Islam: Voices of the spirit. Greenwood Publishing Group. fq. 84. ISBN 978-0-275-98734-3. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Carl W. Ernst (2004). Following Muhammad: Rethinking Islam in the Contemporary World. Univ of North Carolina Press. fq. 173–174. ISBN 978-0-8078-5577-5. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ Jerome Taylor (24 shtator 2011). "Mecca for the rich: Islam's holiest site 'turning into Vegas'". The Independent. independent.co.uk. Marrë më 2012-04-13. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ a b "Important Sites: The Prophet's Mosque". Inside Islam (në anglishte amerikane). 2012-02-16. Marrë më 2018-08-13.

24°28′03.22″N 039°36′41.18″E / 24.4675611°N 39.6114389°E / 24.4675611; 39.6114389