Kupa e Ballkanit ishte një turne ndërkombëtar i futbollit nga viti 1929 deri në vitin 1980 nga shtetet e rajonit të Ballkanit.

Përmbledhje Redakto

Në edicionin e parë morën pjesë Rumania, Greqia, Jugosllavia dhe Bullgaria dhe u luajt gjatë tri viteve nga viti 1929 deri më 1931.[1] Të gjitha ekipet luajtën me njëra-tjetrën dy ndeshje, në shtëpi dhe si mysafirë, dhe fitonin 2 pikë për fitore dhe 1 pikë për barazim, dhe rënditja përfundimtare e përcaktonte fituesin. Rumania e fitoj titullin e parë me një ndeshje të mbetur duke e mposhtur Jugosllavinë 4–2.

Në edicionet e ardhshme sistemi pësoj disa ndryshime, me ekipe që luanin ndërmjet tyre vetëm një ndeshje, dhe në vend të tre viteve turneu u shkurtua në vetëm një javë. Nga viti 1932 deri 1936 kompeticioni u luajt çdo vit me të njëjtat katër ekipe deri në fillimin e Luftës së dytë botërore.

Lista e fituesëve Redakto

Burimi: Lidhja

Sezoni Kampion (tituj) Vendi i dytë Vendi i tretë Golashënuesi më i mirë
Lojtari (Shteti) Gola
1929–31   Rumania (1)   Jugosllavia   Greqia Iuliu Bodola (Rumani)

Rudolf Wetzer (Rumani)

7
1931   Bullgaria (1)   Turqia   Jugosllavia Asen Panchev (Bullgari)
3
1932   Bullgaria (2)   Jugosllavia   Rumania Aleksandar Živković (Jugosllavi)
5
1933   Rumania (2)   Jugosllavia   Bullgaria Gheorghe Ciolac (Rumani)

Ștefan Dobay (Rumani)

4
1934–35   Jugosllavia (1)   Greqia   Rumania Aleksandar Tirnanić (Jugosllavi)

Aleksandar Tomašević (Jugosllavi)

3
1935   Jugosllavia (2)   Bullgaria   Greqia Lyubomir Angelov (Bullgari)
5
1936   Rumania (3)   Bullgaria   Greqia Sándor Schwartz (Rumani)
4
1946   Shqipëria (1)   Jugosllavia   Rumania Loro Boriçi (Shqipëri)

Qamil Teliti (Shqipëri)
Nicolae Reuter (Rumani)
Božidar Sandić (Jugosllavi)

2
1947   Hungaria (1)   Jugosllavia   Rumania Ferenc Deák (Hungari)
5
1948
Kompeticioni u braktis në nëntor të 
vitit 1948 pas 16 ndeshjeve të luajtura.
Ferenc Puskás (Hungari)
8
1973-76   Bullgaria (3)   Rumania Cemil Turan (Turqi)
4
1977-80   Rumania (4)   Jugosllavia Anghel Iordănescu (Rumani)
6

Referimet Redakto

Lidhje të jashtme Redakto