Statistika të Kupës së Republikës në sezonin 1990-91.

Ky ishte edicioni i 39të i Kupës në Shqipëri. Nisi në gusht, 1990 me Turin e Parë dhe përfundoi në maj, 1991 me ndeshjen Finale.

KS Dinamo ishin fitues në fuqi, pasi fituan Kupën e tyre te 12të edicionin e fundit. Kupa u fitua nga KF Partizani. Të gjithë ekipet u ndanë në 8 grupe me nga 6 skuadra secili, nga ku vetëm 2 ekipet e para të secilit grup kaluan direkt për në turin tjetër. Më pas, ndeshjet u luajtën me sistem dy takimesh eliminatore, përjashto ndeshjet gjysëm finale dhe finalen. Nëse rezultati i përgjithshëm i të dyja ndeshjeve ishte i barabartë, fituesi vendosej me kohë shtesë dhe më pas nga gjuajtjet e penalltive. Fituesit e Kupës kualifikohen për në turin e 1rë të edicionit 1991-92 të Kupës UEFA.

Sezoni i kaluar: 1989-90. Sezoni i rradhës: 1991-92.

Turi i 1rë Redakto

Ndeshjet u luajtën në gusht & shtator, 1990*

Grupi 1

Pozicioni Skuadra Pikë Ndeshje
1 Dinamo 5 8
2 Erzeni 5 7
3 Laci 5 5
4 Tërbuni 5 5
5 Korabi 5 4
6 18 shkurti/Bulqiza 5 1

Grupi 2

Pozicioni Skuadra Pikë Ndeshje
1 Partizani 5 9
2 Skënderbeu 5 8
3 Studenti 5 5
4 Dajti/Kamza 5 4
5 Domosdova 5 2
6 10 korriku/Gramshi 5 2

Grupi 3

Pozicioni Skuadra Pikë Ndeshje
1 Flamurtari 5 10
2 24 maji/Përmeti 5 8
3 Traktori/Lushnja 5 5
4 Minatori/Tepelena 5 4
5 Këlcyra 5 2
6 Memaliaj 5 1

Grupi 4

Pozicioni Skuadra Pikë Ndeshje
1 Kastrioti 5 9
2 17nëntori/Tirana 5 7
3 Butrinti 5 5
4 Ballshi Ri/Bylis 5 4
5 21 shkurti/Selenica 5 3
6 Vullneti/Rrogozhina 5 1

Grupi 5

Pozicioni Skuadra Pikë Ndeshje
1 Vllaznia 5 8
2 Veleciku 5 7
3 Besëlidhja 5 6
4 31 korriku/Burreli 5 6
5 Përparimi/Kukësi 5 2
6 Valbona 5 1

Grupi 6

Pozicioni Skuadra Pikë Ndeshje
1 Apolonia 5 8
2 Naftëtari 5 7
3 Labinoti/Elbasani 5 7
4 Vetëtima/Himara 5 4
5 Bistrica/Delvina 5 2
6 Sopoti 5 2

Grupi 7

Pozicioni Skuadra Pikë Ndeshje
1 Luftëtari 5 8
2 Ylli Kuq/Pogradeci 5 8
3 Lokomotiva/Teuta 5 5
4 5 shtatori/Skrapari 5 4
5 Devolli 5 3
6 Gramozi 5 2

Grupi 8

Pozicioni Skuadra Pikë Ndeshje
1 Besa 5 9
2 Tomori 5 8
3 Shkumbini 5 5
4 Punëtori/Albpetrol 5 4
5 Turbina/Cërriku 5 2
6 Minatori/Tepelena 5 2
  • Rezultatet nuk dihen, por vetëm renditja përfundimtare e secilit grup.

Turi i 2të Redakto

Ndeshjet u luajtën në 1991. Marrin pjesë 16 fituesit e turit të mëparshëm.

Ekipi 1 Vajtje Kthim Totali Ekipi 2
Vllaznia 1 - 0 0 - 3 1 - 3 17 nëntori/Tirana
Veleciku 1 - 0 0 - 2 1 - 2 Partizani
Dinamo 3 - 0 0 - 1 3 - 1 24 maji/Përmeti
Naftëtari 3 - 1 1 - 4 4 - 5 Apolonia
Kastrioti 3 - 0 3 - 1 6 - 1 Skënderbeu
Flamurtari 4 - 0 2 - 0 6 - 0 Tomori
Ylli Kuq/Pogradeci 1 - 1 0 - 2 1 - 3 Luftëtari
Besa 3 - 0 0 - 1 3 - 1 Erzeni

Cerek Finalet Redakto

Ndeshjet u luajtën në 1991. Marrin pjesë 8 fituesit e turit të mëparshëm.

Ekipi 1 Vajtje Kthim Totali Ekipi 2
KS Kastrioti 2 - 1 1 - 3 3 - 4 KS Dinamo
KF Partizani 2 - 0 2 - 0 4 - 0 KS Besa
KF Apolonia 2 - 0 2 - 0 4 - 0 KS Luftëtari
FK Flamurtari 2 - 0 0 - 1 2 - 1 KF Tirana

Gjysmë Finalet Redakto

Ndeshjet u luajtën në 1991. Marrin pjesë 4 fituesit e turit të mëparshëm.

Ekipi 1 Totali Ekipi 2
KF Partizani 1 - 0 KF Apolonia
FK Flamurtari 4 - 1 KS Dinamo

Finale Redakto

Ndeshja u luajt në maj, 1991. Marrin pjesë 2 fituesit e turit të mëparshëm.

Luajtur Stadiumi Shikues Ekipi 1 Totali Ekipi 2
maj 1991, 17:30 Qemal Stafa 3600 KF Partizani 1 - 1(p. 4 - 3) FK Flamurtari

Referime Redakto

Lidhje të jashtme Redakto