Statistika të Kupës së Republikës në sezonin 2001-02.

Ky ishte edicioni i 50të i Kupës në Shqipëri. Nisi në 18 gusht, 2001 me Turin e Parë dhe përfundoi në 1 qershor, 2002 me ndeshjen Finale.

KF Tirana ishin fitues në fuqi, pasi fituan Kupën e tyre te 11të edicionin e fundit. Kupa u fitua nga KF Tirana.[1]

Ndeshjet u luajtën me sistem dy takimesh eliminatore. Nëse rezultati i përgjithshëm i të dyja ndeshjeve ishte i barabartë, fituesi vendosej me kohë shtesë dhe më pas nga gjuajtjet e penalltive. Fituesit e Kupës kualifikohen për në turin e 1rë të edicionit 2002-03 të Kupës UEFA.

Sezoni i kaluar: 2000-01. Sezoni i rradhës: 2002-03.

Turi i 1rë

Redakto

Ndeshjet u luajtën në 18 & 24 gusht, 2001.

Ekipi 1 Vajtje Kthim Totali Ekipi 2
Ada 1 - 2 0 - 4 1 - 6 Vllaznia
Laci 0 - 3 0 - 3 0 - 6 Tirana
Dajti/Kamza 2 - 6 0 - 7 2 - 13 Dinamo
Memaliaj 0 - 1 0 - 4 0 - 5 Bylis
Besa 0 - 1 0 - 3 0 - 4 Shkumbini
Egnatia 0 - 1 1 - 4 1 - 5 Teuta
Delvina 2 - 2 0 - 3 2 - 5 Luftëtari
Përparimi 2 - 1 0 - 2 2 - 3 Besëlidhja
Naftëtari 0 - 1 0 - 1 0 - 2 Tomori
Albpetrol 1 - 1 1 - 3 2 - 4 Flamurtari
Përmeti 0 - 1 0 - 10 0 - 11 Lushnja
Tepelena 2 - 1 0 - 3 2 - 4 Apolonia
Kastrioti 1 - 1 0 - 4 1 - 5 Partizani
Sopoti 2 - 0 0 - 1 2 - 1 Skënderbeu
Gramozi 0 - 0 0 - 2 0 - 2 Elbasani
Burreli 1 - 0 0 - 3 1 - 3 Erzeni

Turi i 2të

Redakto

Ndeshjet u luajtën në 26 janar & 1 shkurt, 2002.

Ekipi 1 Vajtje Kthim Totali Ekipi 2
Flamurtari 0 - 2 0 - 1 0 - 3 Dinamo
Shkumbini 0 - 1 0 - 1 0 - 2 Elbasani
Partizani 0 - 4 1 - 1 1 - 5 Tirana
Sopoti 1 - 1 1 - 3 2 - 4 Luftëtari
Lushnja 0 - 1 1 - 2 1 - 3 Teuta
Apolonia 1 - 2 0 - 1 1 - 3 Vllaznia
Erzeni 2 - 0 0 - 2 2 - 2(p. 4-2) Besëlidhja
Tomori 2 - 0 1 - 1 3 - 1 Bylis

Cerek Finalet

Redakto

Ndeshjet u luajtën në shkurt, 2002. Marrin pjesë 8 fituesit e turit të mëparshëm.

Ekipi 1 Vajtje Kthim Totali Ekipi 2
KF Tirana 3 - 1 1 - 0 4 - 1 KF Erzeni
KS Teuta 2 - 0 0 - 1 2 - 1 KS Tomori
KS Dinamo 1 - 0 3 - 2 4 - 2 KS Luftëtari
KS Vllaznia 2 - 1 0 - 2 2 - 3 KS Elbasani

Gjysmë Finalet

Redakto

Ndeshjet u luajtën në prill, 2002. Marrin pjesë 4 fituesit e turit të mëparshëm.

Ekipi 1 Vajtje Kthim Totali Ekipi 2
KF Tirana 3 - 0 2 - 1 5 - 1 KS Elbasani
KS Dinamo 1 - 0 1 - 1 2 - 1 KS Teuta

Finale

Redakto

Ndeshja u luajt në 1 qershor, 2002. Marrin pjesë 2 fituesit e turit të mëparshëm.

Luajtur Stadiumi Shikues Ekipi 1 Totali Ekipi 2
1 qershor 2002, 18:00 Qemal Stafa 3000 KF Tirana 1 - 0 KS Dinamo

Referime

Redakto
  1. ^ "RSSSF" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 27 maj 2012. Marrë më 2 shkurt 2012.

Lidhje të jashtme

Redakto