Statistika të Kupës së Republikës në sezonin 2002-03.

Ky ishte edicioni i 51të i Kupës në Shqipëri. Nisi në 30 gusht, 2002 me Turin e Parë dhe përfundoi në 31 maj, 2003 me ndeshjen Finale.

KF Tirana ishin fitues në fuqi, pasi fituan Kupën e tyre te 12të edicionin e fundit. Kupa u fitua nga KS Dinamo[1].

Ndeshjet u luajtën me sistem dy takimesh eliminatore. Nëse rezultati i përgjithshëm i të dyja ndeshjeve ishte i barabartë, fituesi vendosej me kohë shtesë dhe më pas nga gjuajtjet e penalltive. Fituesit e Kupës kualifikohen për në turin e 1rë të edicionit 2003-04 të Kupës UEFA.

Sezoni i kaluar: 2001-02. Sezoni i rradhës: 2003-04.

Turi i 1rëRedakto

Ndeshjet u luajtën në 30 gusht & 6 shtator, 2002.

Ekipi 1 Vajtje Kthim Totali Ekipi 2
Skënderbeu 0 - 4 1 - 4 1 - 8 Dinamo
Naftëtari 0 - 2 1 - 1 1 - 3 Teuta
Laci 1 - 4 0 - 9 1 - 13 Vllaznia
Dajti/Kamza 2 - 3 0 - 2 2 - 5 Shkumbini
Albpetrol 0 - 3 2 - 4 2 - 7 Lushnja
Tepelena 2 - 2 0 - 6 2 - 8 Flamurtari
Memaliaj 1 - 0 0 - 2 1 - 2 Apolonia
Përparimi 1 - 1 0 - 5 1 - 6 Besëlidhja
Përmeti 0 - 0 0 - 6 0 - 6 Bylis
Butrinti 2 - 2 1 - 4 3 - 6 Luftëtari
Egnatia 3 - 0 1 - 1 4 - 1 Tomori
Gramozi 1 - 5 0 - 6 1 - 11 Elbasani
Burreli 2 - 0 0 - 6 2 - 6 Besa
Kastrioti 0 - 2 0 - 2 0 - 4 Erzeni
Sopoti 1 - 1 0 - 0 1 - 1 Tirana
Pogradeci 2 - 4 0 - 3 2 - 7 Partizani

Turi i 2tëRedakto

Ndeshjet u luajtën në 22 & 29 janar, 2003.

Ekipi 1 Vajtje Kthim Totali Ekipi 2
Erzeni 1 - 0 0 - 2 1 - 2 Flamurtari
Apolonia 1 - 1 0 - 3 1 - 4 Shkumbini
Egnatia 0 - 3 3 - 2 3 - 5 Teuta
Besëlidhja 2 - 3 1 - 3 3 - 6 Lushnja
Luftëtari 0 - 3 2 - 2 2 - 5 Dinamo
Elbasani 1 - 4 1 - 2 2 - 6 Vllaznia
Bylis 1 - 2 0 - 4 1 - 6 Partizani
Besa 0 - 0 0 - 1 0 - 1 Tirana

Cerek FinaletRedakto

Ndeshjet u luajtën në 22 shkurt & 8 Mars, 2003. Marrin pjesë 8 fituesit e turit të mëparshëm.

Ekipi 1 Vajtje Kthim Totali Ekipi 2
KS Vllaznia 0 - 0 2 - 2 2 - 2 KF Partizani
FK Flamurtari 0 - 0 1 - 2 1 - 2 KS Teuta
KS Lushnja 0 - 0 0 - 0 0 - 0(p. 2-3) KS Dinamo
KS Shkumbini 2 - 4 0 - 2 2 - 6 KF Tirana

Gjysmë FinaletRedakto

Ndeshjet u luajtën në 23 prill & 7 maj, 2003. Marrin pjesë 4 fituesit e turit të mëparshëm.

Ekipi 1 Vajtje Kthim Totali Ekipi 2
KF Teuta 2 - 1 1 - 1 3 - 2 KS Vllaznia
KF Tirana 0 - 2 1 - 2 1 - 4 KS Dinamo

FinaleRedakto

Ndeshja u luajt në 31 maj, 2003. Marrin pjesë 2 fituesit e turit të mëparshëm.

Luajtur Stadiumi Shikues Ekipi 1 Totali Ekipi 2
31 maj 2003, 18:00 Qemal Stafa 6000 KS Dinamo 1 - 0 KS Teuta

ReferimeRedakto

  1. ^ "RSSSF". Arkivuar nga origjinali më 27 maj 2012. Marrë më 2 shkurt 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtmeRedakto