Latakia ose Lazkije (Arabisht: اللَاذِقِيَّة el-Lazikijje) është qytet në Siri, poashtu edhe kryeqytet i Guvernoratit Latakia. Sipas regjistrimit të popullsisë më 2009, qyteti ka pasur 650,558 banorë.

Latakia
اللَاذِقِيَّة
Qytet
Kolazh me pamje nga Latakia
Kolazh me pamje nga Latakia
Popullsia
 • Gjithsej650.558

Etimiologjia Redakto

Si krejt qytetet tjera të perandorisë Selecuid, Latakia u emërua sipas një anëtarit të dinastisë. Së pari u quajtë Loadiklea në bregdet nga Seleucus I Nicator në nder të nënës së tij, Laodice.

Gjeografia Redakto

Latakia ndodhet 344 kilometra në verilindje të Damaskut, 182 kilometra në jugperëndim të Aleppos, 178 kilometra në veriperëndim të Homit dhe rreth 86 kilometra në veri të Tartusit.

Edukimi Redakto

Univeriteti i Latakisë u themelua më 1971 dhe u riemërua Universiteti Tishrin (Universiteti i Tetorit) më 1976 për ta përkujtuar fitoren e Sirisë e cila ndodhi në muajin tetor 1973. Universiteti ka 25,660 studenta, 57% janë femra.[1]

Një shkollë në Latakia, është emëruar me emrin Jules Jammal, oficer ushtarak i cili bëri vetëvrasje në një anije franceze.[2]

Binjakëzimet Redakto

Lidhje të jashtme Redakto

Referime Redakto

  1. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 8 janar 2009. Marrë më 28 janar 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
  2. ^ AHMED FAWAZ La rencontre entre le Président et son second remonte à la fin des années quarante, sur les bancs du lycée Jules Jammal, dans la ville côtière de Lattaquié. Tous deux étaient membres du parti Baas. Cette rencontre n'était Le Nouvel Afrique Asie page 23
  3. ^ Mersin, Latakia become sister cities[lidhje e vdekur] Turkish Daily News. 2008-01-21.
  4. ^ "The Syrian-Iranian Joint Supreme Committee meetings (in Arabic)". Alwehda Publications. 2009-03-08. Marrë më 2009-11-30. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)