Let It All Out është një album i këngëtares/pianistes/tekst-shkrueses Nina Simone. U ëshua në vitin 1966, ky ishte albumi i saj i gjashtë me studion Philips Records. Disa nga këngët janë regjistruar gjatë paraqitjeve live, akoma e paqartë cila prej tyre.

Let It All Out
Studio album by
Realizuar1966
InçizuarNew York, 21 mars, 1 dhe 6 prill, 1964 (live), në 30 shtator dhe 1 tetor, 1965, dhe në data të tjera.
ZhanriJazz
Blues
Folk
R&B
Gjatësia37:03
EtiketaPhilips
ProducentHal Mooney
Nina Simone chronology
Pastel Blues
(1965)
Let It All Out Wild Is the Wind
(1966)
Vlerësim Profesional
Rezultati i vlerësimit
BurimiVlerësimi
Allmusic3/5 stars[1]

Lista e këngëve Redakto

 1. "Mood Indigo" (Irving Mills, Barney Bigard, Duke Ellington)
 2. "The Other Woman" (Jessie Mae Robinson)
 3. "Love Me or Leave Me" (Walter Donaldson, Gus Kahn)
 4. "Don't Explain" (Billie Holiday, Arthur Herzog, Jr.)
 5. "Little Girl Blue" (Richard Rodgers, Lorenz Hart)
 6. "Chauffeur" (Andy Stroud)
 7. "For Myself" (Van McCoy)
 8. "The Ballad of Hollis Brown" (Bob Dylan)
 9. "This Year's Kisses" (Irving Berlin)
 10. "Images" (Nina Simone, Waring Cuney)
 11. "Nearer Blessed Lord" (Stroud)

Personeli Redakto

 • Nina Simone - piano, vokal
 • Al Shackman - kitarë
 • Rudy Stevenson - kitarë, flautë
 • Lisle Atkinson - bass
 • Bobby Hamilton - drums
 • Horace Ott

Rënditjet Redakto

Rënditja 1966 Pozicioni më i lartë
Billboard R&B Chart 19[2]

Referime Redakto

 1. ^ Allmusic review
 2. ^ "Nina Simone". AllMusic. Marrë më 2012-02-27. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)