Ligri

Ligri është kafshë hibride që lind si pasojë e një kryqëzimi shumë të rrallë në disa kushte të krijuara nga njeriu, kur një luan (Panthera leo) dhe një tigreshë (Panthera tigris) kryejnë marrëdhënje seksuale.

Ligri
Femra (majtas) dhe mashkulli (djathtas) në parkun Amusement, Korea e Jugut
Klasifikimi shkencor edit
Mbretëria: Animalia
Filumi: Chordata
Klasa: Mammalia
Rendi: Carnivora
Nënrendi: Feliformia
Familja: Felidae
Nënfamija: Pantherinae
Gjinia: Panthera
Lloji:

Ligrat janë jashtëzakonisht të mëdhenj, dy herë sa tigri, dhe kanë veti të tigrit dhe luanit. Pjesa më e madhe e tyre ngjajnë me tigrat më shumë por ka ca të tjerë që duken si të ishin luanë.[1]

Ligri më i madh në histori mësohet të ketë qenë rreth 418 kilograms (922 lb).[2]

Fiziku dhe paraqitja Redakto

Ligrat mund të ngjajnë me luanët ose tigrat. Disa janë më shumë me tigrat, por të tjerë kanë ngjashmëri të theksuare me luanët, duke pature një tufë flokësh. Një ligër normal ka shiritat e tigrit dhe ka gjithashtu ngjyrën e artë të luanit. Masa e tyre është mjaft e madhe, me disa meshkuj ligra që arrijnë peshën 317.5 kilograms (700 lb), ndërsa të tjerë, si për shembull Simbad dhe Hercules, kanë të dy peshë prej rreth 418 kilograms (922 lb), edhe pse ata janë vetë dy vjeç.[1]

Shikoni edhe Redakto

Referime Redakto

  1. ^ a b "Njihu me ligrin, karakteristikat e maces më të madhe". Interesting Liger Facts. Arkivuar nga origjinali më 8 gusht 2018. Marrë më 9 gusht 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Nuk lejohet formatim teksti në: |publisher= (Ndihmë!) Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead.
  2. ^ "Hercules, ligri 418 kilograms (922 lb) është macja më e madhe që ekziston". The Huffpost. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Nuk lejohet formatim teksti në: |publisher= (Ndihmë!) Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead.