Liljana Kondakçi

këngëtare shqiptare

Liljana Kondakçi është këngëtare shqiptare nga Shqipëria.

Jetëshkrimi Redakto

Diskografia Redakto

Liljana Kondakçi eshte nje nga kengetaret me te njohura ne muziken e lehte shqiptare,ka filluar karrjeren e saje ne moshe shume te re diku rrethe viti 1965. Ka shenuar pjesmarrje rekord ne festivalet e dhjetorit jo vetem me pjesmarrje por edhe me kenget e shperblyera . Ka marre shtate cmime te para ne festivalet kombetare te kenges ,shume cimime te dyta dhe te treta.

Disa nga hitet e saje ne festivalet e dhjetorit jane :

 • Partizani i vogel{fest i 8 i kenges, cmim i trete}
 • Mesnata{fest i 9 i kenges ,cmim i pare }
 • Se kam te lehte {fest i 10 i kenges cmimi i dyte }
 • Mozaik ngjyrash mozaik tingujsh{fest i 11 i kenges }
 • Kenga e poetit{fest i 13 i kenges , cmimi i trete}
 • Shoqja ime{fest i 14 i kenges ,cmimi i dyte }
 • Fshati i ri{festi i 16 i kenges ,cmimi i trete}
 • Bisedon nje popull{fest i 15 i kenges}
 • Babain tend e kisha shoke {festi i 17},
 • Keputa nje gjethe dafine {fest i 17 i kenges, cmim i pare}
 • Cuca malesore {fest i 18 i kenges ,cmim i trete}
 • Sot ka feste Shqipëria{fest i 18, cmimi i pare }
 • Hidhe hapin vogelush[fest i 19 i kenges , cmimi i trete],
 • Kur jemi bashke te dy{fest i 19i kenges , cmim i trete}
 • Krenari e brezave{fest i 20 i kenges ,cmim i pare},
 • Agimet tona{ duet me A Ceken fest i 20i kenges , cmim i trete},
 • Gezimin njerzve u a shtoj{fest i 20 i kenges,cmim i trete}
 • Ne lindem ne pranvere{fest i 21 i kenges, cmim i dyte},
 • Gjuha jone e bukur{fest i 21 i kenges ,cmim i dyte}
 • Vajze moj lule moj{fest i 22 i kenges ,cmim i pare },
 • Bashke me ty gjithmone te ri{fest i 22 i kenges , cmim i dyte}
 • Ditet qe e jetojme dhe Sonte kemi feste {fest i 23 i kenges }
 • Kenga e zemres sime {fest i 24 i kenges }
 • Nje ninulle{fest i 25 i kenges ]
 • Bjer kitara ime [fest i 26 i kenges ]
 • Kur te pret nje dashuri {fest i 27 i kenges } etj

Pastaj kenge tjera te kenduara ne aktivitete tjera te kenges si : Shtegtimi, Zogu i vogel, Ne dashurin e saje, Bie bore, Vashes sime, Te dua, Falem, Dite te gezuar, Lule dele, Malle, Erdhen dallandyshet, E shtrejta toka ime, Frymzimi im, E bukur vjen pranvera, Kur te pret nje dashuri, Dashurija jote me rinon, Paranvera, violinisti, Qyteza e re etj...

Po ashtu ka marre cimimin e pare ne festivali i pare te ushtarit me kengen e njohur Xhaketa e kuqe. Se bashku me Luan Zhegun kane realizuar nje nga duetet me te njohura ne gjithe historin e muzikes se lehte shqiptare duke realizuar kenge hite si : Kur po gjirohej nje film, Te dua ty, Rrugeve te jetes, Prane detit, As ma fale minush gjerdanin pastaj me Ema Qazimin kenge ne duete si : Keputa nje gjethe dafine, Himni i jetes, Mbetesh kenge e brezave, Kenge per Emin Durakun, Kur hena del mbi bregdet etj.

Ka kenduar shume nga kolonat zanore te filmave shqiptare si:

....etj.

Ka interpretuar ne 3 filma shqiptarë :

- Në pyjet me borë ka jetë 1978, mësuesja

- Udhëtim në pranverë, 1975, Valbona

- Kur hiqen maskat 1975, këngëtare

Mbane titullin artiste e merituar qe nga viti 1984.

Referime Redakto