Liqeni i Vasilevës ndodhët në mes të Komunës së Drenasit dhe asaj të Fushë Kosovës.

Liqeni i Vasilevës
Liqen ne rrethinen e Fushe Kosoves.jpg
Liqeni i Vasilevës is located in Earth
Liqeni i Vasilevës
Liqeni i Vasilevës (Earth)
VendiVasileva (Drenas)
Koordinatat42°37′47″N 20°58′26″E / 42.629710°N 20.973755°E / 42.629710; 20.973755Coordinates: 42°37′47″N 20°58′26″E / 42.629710°N 20.973755°E / 42.629710; 20.973755
Shtetet e pellgutKosova Kosova
Gjatësia maks.Stampa:Infobox sipërfaqe ujore/convert
Gjërësia maks.Stampa:Infobox sipërfaqe ujore/convert
SipërfaqjaStampa:Infobox sipërfaqe ujore/convert
Thellësia maks.Stampa:Infobox sipërfaqe ujore/convert
VendbanimetVasileva (Drenas)

KarakteristikatRedakto

Ky liqen ka një sipërfaqe prej rreth 0.2 kilometrash katror ( rreth 20 ha) si dhe me një thellësi prej rreth 20 metrash. Po ashtu ky liqen është i pasur me florë dhe faunë si dhe shumë i përshtatshëm për peshkim. Me kalimin e kohës në liqe është krijuar edhe një ishull i vogël i cili shfrytëzohet nga peshkatarët. Përreth Liqenit të Vasilevës ndodhen edhe disa liqene tjera të vogla por atraktive. [1] [2] [3]

Shih edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

ReferimeRedakto