Vasileva (Drenas)

fshat në Kosovë

Koordinatat: 42°22′31″V 20°33′40″L / 42.3752°V 20.5611°L / 42.3752; 20.5611

Vasilevë është një vendbanim në komunën e Drenasit, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrin Blerim.

Vasilevë
Blerim
Fshat
noform
Vendndodhja
Vasilevë is located in Kosova
Vasilevë
Vasilevë
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Prishtinë
Komuna Drenas
Të dhëna dhe statistika
Krahina etnografike-
gjeografike
Drenicë
Lartësia 634 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 37′ 52″ Veri

20° 56′ 11″ Lindje

GjeografiaRedakto

Gjendet në mes të Poklekut dhe Dobroshecit (nga kalon rruga hekurudhore Prishtinë-Pejë). Gjendet larg Drenasit 3.5 km, larg Poklekut 2.1 km, larg Dobroshecit 2.2 km. maja më e lartë quhet Gospojë dhe bën pjesë në malet e ulta të Drenicës. Relievi i saj është i pjerrët. Përmes fshatit kalon kanali i Sitnicës. Afër dy km larg fshatit gjendet moçali i formuar nga një burim. Afër moçalit gjenden mbeturinat e qymyrit të sjellura nga Termocentrali i Kastriotit.

Lagjet e këtij fshati janë Qorrë, Hazirët, Bresillanët, Rubovcët, Malokë etj.

Afërsia me aeroportetRedakto

Aeroporti më i afërt është ai i Prishtinës, gjendet 10.4 km në jug lindje të Vasilevës. Pastaj aeroporti më i afërt është ai i Shkupit-93.4 km në jug-lindje, INI - i Nishit 108.4 km veri-lindje, TGD -i Podgoricës 141.7 km në perëndim, OHD -i Ohrit 162.0 km në jug.

DemografiaRedakto

Popullsia i takon kryesisht fisit Berishë, por ka edhe të ardhur: Bresillanë, Rubovc, të cilët kanë emigruar nga qytetit i Nishit.

Lidhje të jashtmeRedakto