Loznica (Serbisht: Лозница) është qytet në perëndim të Serbisë. Loznica ka pasur 19.572 banorë më 2011.

Loznica
Лозница
Qytet
noform
Shkolla fillore Anta Bogicevic në Loznica
Vendndodhja
Loznica is located in Serbia
Loznica
Loznica

Koordinatat: 44°32′00″V 19°13′33″L / 44.53333°V 19.22583°L / 44.53333; 19.22583

Administrimi
Shteti Flamuri Serbia
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 612 km2
Popullsia 19.572 banorë
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CET (UTC+1)
Verore CEST (UTC+2)
Kodi Postal 15300
Prefiksi (+381) 15
Targa LO
Koordinatat 44° 32′ 00″ Veri

19° 13′ 33″ Lindje

Faqja Zyrtare www.loznica.rs

EmriRedakto

Emri i qytetit rrjedh nga fjala "loza" që në gjuhën serbe domethënë verë. Nga origjina, emri i saj ishte Lozica që domethënë verë e vogël, por më vonë u bë Loznica.

GjeografiaRedakto

Loznica ndodhet në perëndim të Serbisë afër kufirit me Bosnjën dhe Hercegovinës. Qyteti ndodhet në lumin Drina.

EkonomiaRedakto

Fabrika më e madhe në Loznicë është "HI Viskoza Loznica", i cili u themelua në vitin 1957 i cili ka mbi 10,000 puntorë.

BinjakëzimetRedakto