Luljeta Hoxha është regjisore skenike dhe aktore shqiptare, e lindur në Tiranë. Pas përfundimit të arsimit të mesëm në shkollën e gjuhëve të huaja “Asim Vokshi”, dega anglisht, Tiranë, ndoqi studimet e larta në Universitetin e Arteve(Akademinë e Arteve), Fakulteti i Artit Skenik, dega Regji Teatri, Specialiteti Regjisore.

Luljeta Hoxha
Informacione personale
Vendlindja Flag of Albania.svgTiranë
Profesioni Regjisore skenike, aktore
Kombësia Shqiptare

TeatërRedakto

Luljeta Hoxha ka vënë në skenë pjesë teatrore të autorëve të rëndësishëm të dramaturgjisë botërore, gjithashtu është pjesë e aktiviteteve të ndryshme kulturore e artistike.

ReferimetRedakto

  1. ^ Sofra Tiranase,
  2. ^ Info Arkiva, Rikthehet "Romancë dashurie" në Teatrin Kombëtar, 2010
  3. ^ Info Arkiva, Shtrigat e Salemit ne Teatrin Kombetar, 2011
  4. ^ "Standard, Shëmbja e shtëpisë Asher ne Teatrin Kombetar, 2015". Arkivuar nga origjinali origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 6 qershor 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Shqiptarja.com, Kush e solli Doruntinën ne Teatrin Kombetar, 2015

Lidhje te jashtmeRedakto