Universiteti i Arteve, Tiranë

universitet në Tiranë
(Përcjellë nga Universiteti i Arteve)

Universiteti i Arteve [2], e njohur më parë si Akademia e Arteve, është një universitet publik dhe institucioni kryesor që ofron arsimin e lartëartitShqipëri.

Universiteti i Arteve
Former names
Akademia e Arteve
Instituti i Lartë i Arteve
LlojiPublik
Themelimi23 mars 2011; 13 vite më parë (2011-03-23)
NdihmaFinancuar nga Qeveria e Shqipërisë
RektoriProf. Dr. Kastriot Çaushi [1]
Stafi akademik
386, nga të cilat 119 me kohë të plotë në detyrë
Stafi administrativ
64
StudentëRreth 1 200
Location,
Kampusiurban, me seli në qendër të Tiranës
Colors   
AffiliationsELIA, AEC, Opera dhe Baleti Kombëtar Shqiptar, Teatri Kombëtar Shqiptar, Galeria e Arteve të Bukura Shqiptare
Faqja zyrtareuart.edu.al

Historia

Redakto

Themeluar në vitin 1966 si Instituti i Lartë i Arteve, bashkoi tre institucione artistike: Konservatorin Shtetëror të Tiranës, Shkollën e Lartë të Arteve të Bukura dhe Shkollën e Lartë për Aktor "Aleksandër Moisiu". Instituti mundi të përfitonte nga tradita ruse në muzikën klasike dhe baletin për faktin se Shqipëria dhe Rusia kishin marrëdhënie të ngushta gjatë komunizmit. Shkolla ende mban lidhje me Shkollën Ruse të Baletit dhe Muzikës Klasike. Në vitin 1991, Instituti i Lartë i Arteve u ngrit në nivel universitar dhe u quajt Akademia e Arteve. Më 12 tetor 2009, Presidenti i Shqipërisë, Bamir Topi i dha Akademisë së Arteve Urdhrin "Mjeshtër i Madh". [3]

Akademikët

Redakto

Akademia e Arteve ka tre fakultete:

Artistët e trajnuar në institucion janë bërë të njohur në vallëzim, muzikë, teatër, film dhe televizion në Shqipëri dhe jashtë saj. Stafi mësimor dhe bashkëpunëtorët e Akademisë së Arteve janë muzikologë, instrumentistë, piktorë, skulptorë, regjisorë teatri, filmi dhe televizioni, aktorë, skenografi dhe koreografë.

Drejtorët/Rektorët

Redakto

Që nga krijimi e deri në vitin 1991 Instituti i Lartë i Arteve u drejtua nga një Drejtor. Nga viti 1997 e deri më sot, drejtohet nga një rektor.

Drejtorët/Rektorët e Universitetit të Arteve
1966–1969  Vilson Kilica (1932–), piktor, (Drejtor i Institutit të Lartë të Arteve)
1969–1973 Tefik Çaushi, shkrimtar, (Drejtor i Institutit të Lartë të Arteve)
1973–1978 Lili Zhamo, (Drejtore e Institutit të Lartë të Arteve)
1978–1981 Ibrahim Madhi, Profesor i violinës, (Drejtor i Institutit të Lartë të Arteve)
1981–1988 Kristo Jorgji, regjisor filmi, (Drejtor i Institutit të Lartë të Arteve)
1988–1991 Jakup Mato (1934–2005), (Drejtor i Institutit të Lartë të Arteve)
1991–1992 Fatmir Hysi, muzikant, (Drejtor i Akademisë së Arteve)
1992–1995 Bujar Kapexhiu (1944–), regjisor dhe aktor (drejtor i Akademisë së Arteve)
1995–1997 Gjergj Zheji (1926–2010), shkrimtar, (Drejtor i Akademisë së Arteve)
1997–2008 Kastriot Çaushi (1954– ), aktor, profesor i dramës (rektor i Akademisë së Arteve)
2008–2016 Petrit Malaj (1961– ), aktor, profesor i dramës (Rektor i Akademisë së Arteve, Rektor i Universitetit të Arteve)
2016 – Kastriot Çaushi (1954– ), aktor, profesor i dramës (Rektor i Universitetit të Arteve)

Alumni të shquar 

Redakto

Pullë poste

Redakto
 
45 vjetori i Akademisë së Arteve

Më 15 dhjetor 2011, për të festuar 45-vjetorin e Akademisë së Arteve, Posta Shqiptare nxori në qarkullim një pullë të re postare [4] kushtuar kësaj ngjarjeje. Pulla u prezantua gjatë një ceremonie në sallën kryesore të Universitetit të Arteve nga Shefi i Departamentit të Filatelisë në Postat Shqiptare dhe Rektori Prof. Petrit Malaj.

Shiko gjithashtu

Redakto

Referime

Redakto
  1. ^ "Universiteti i Arteve". www.uart.edu.al. Marrë më 23 nën 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ On March 23, 2011 by Decision of the Council of Ministers of the Republic of Albania, the Academy of Arts was reorganized and renamed "University of Arts".
  3. ^ "President of the Republic of Albania – News". Arkivuar nga origjinali më 8 qershor 2011. Marrë më 23 nën 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ http://uart.edu.al/media/IMG_3114.

Linqe te jashtme

Redakto

41°19′04″N 19°49′13″E / 41.31778°N 19.82028°E / 41.31778; 19.82028