Qëndrim Rijani është një regjisor shqiptar filmi dhe teatri, shtetas i Maqedonisë së Veriut.

Qëndrim Rijani
Qendrim Rijani.jpg
Lindi më 30 mars 1990
Vendlindja Kërçovë, Maqedoni
Kombësia Shqiptar
Nënshtetësia Shqipëri, Maqedoni
Shkolla e kryer Universiteti i Arteve, Tiranë
Profesioni Regjisor, Pedagog[1]
Vitet aktiv 2013 - sot

JetaRedakto

Ka lindur më 30 mars 1990 në Kërçovë, Maqedoni. Shkollimin fillore dhe të mesëm i ka kryer në vendlindje. Është diplomuar në degën e Regjisë së Teatrit në Universitetin e Arteve në Tiranë.[2] Në po të njejtin Universitet ka kryer edhe studimet Master - dega: Regji Teatri dhe Spektakli, me temë të mbrojtur: "Kitchi dhe kthetrat e tij". Gjithashtu ka qënë pjesë e disa specializimeve me karakter Workshopi.

Karriera asrtistikeRedakto

Qëndrim Rijani është prezantuar me Shfaqjet e tij në Festivale me karakter ndërkombëtarë si në Rusi, Sërbi, Turqi, Bosnjë, Zvicër, Kosovë, Shqipëri, Maqedoni etj. Aktualisht është regjisor i shtëpisë në Teatrin Shqiptar në Shkup[3] si dhe pedagog i jashtëm në Universitetin e Arteve në Tiranë ku ligjëron lëndën e Mjeshtrisë së Aktorit dhe pedagog i jashtëm në Universitetin e Tetovës ku ligjëron lëndën e Regjisë së Teatrit[1].

Deri më tani ka realizuar 16 shfaqje profesionale në teatro të ndryshme kombëtare dhe të qyteteve:

 • “Ne vijmë për Ajër”(Scott O. Moore)
 • “Kapitulli i Dytë”(Neil Simon)
 • “Gjymtimi” (Martin Mcdonagh)
 • “Doktor Shuster”(Dušan Kovačević)
 • “Art” (Yasmina Reza)
 • “Gënjeshtër Pas Gënjeshtre” (Anthony Neilson)
 • “Ushtria e Ui Tomasit” (Martin Mcdonagh)
 • “Shtëpia e Bernarda Albës” (Federico Garcia Lorca)
 • “Darka e Thërrimeve” (Refet Abazi)
 • “39 Hapat” (Alfred Hitchcock)
 • “Gratë” (Robert Thomas)
 • “Roberto Xuko” (Bernard-Marie Koltès)
 • “Në Det” (Sławomir Mrożek)
 • "Jashtë Bie Borë" (Vincenzo Salemme)
 • "Xhelatët" (Martin McDonagh)

ÇmimetRedakto

Këto shfaqje (më sipër) janë vlerësuar me rreth katërdhjetë çmime. Ndërsa rreth tetë çmime janë personale, përfshirë edhe cmimet si Regjisor i vitit në Maqedoni dhe Regjia e vitit në Shqipëri.

Viti Vepra Autori Institucioni Qyteti Shteti Festivale Çmime Ref.
2013 Ne vijmë për Ajër Scott O. Moore Teatri Kombëtar Tiranë Shqipëri 1 1 [4][5]
2013 Kapitulli i Dytë Neil Simon Teatri Andon Zako Çajupi Korçë Shqipëri 5 5 [6][7]
2014 Gjymtimi Martin McDonagh Teatri Shqiptar Shkup Maqedonia e Veriut 6 6 [8][9]
2015 Doktor Shuster Dušan Kovačević Teatri Andon Zako Cajupi Korçë Shqipëri 3 4 [10][11]
2015 Art Yasmina Reza Teatri i Tetovës Tetovë Maqedonia e Veriut 3 1 [12][13]
2015 Gënjeshtër Pas Gënjeshtre Anthony Neilson Teatri Kombëtar Eksperimental Tiranë Shqipëri - - [14][15]
2016 Ushtria e Ui Tomasit Martin McDonagh Teatri i Tetovës Tetovë Maqedonia e Veriut 1 - [16][17]
2016 Shtëpia e Bernarda Albës Federico Garcia Lorca Teatri Andon Zako Cajupi Korçë Shqipëri 1 - [18][19]
2016 Darka e Thërrimeve Refet Abazi Teatri Shqiptar Shkup Maqedonia e Veriut 3 4 [20][21]
2017 39 Hapat Alfred Hitchcock Teatri Metropol Tiranë Shqipëri 1 3 [22][23]
2017 Gratë Robert Thomas Teatri Shqiptar Shkup Maqedonia e Veriut 5 15 [24][25]
2018 Roberto Xuko Bernard-Marie Koltès Teatri Bekim Fehmiu Prizen Kosovë 1 - [26][27]
2018 Në Det Sławomir Mrożek Teatri Shqiptar Kumanovë Maqedonia e Veriut 1 - [28][29]
2018 Jashtë Bie Borë Vincenzo Salemme Teatri i Tetovës Tetovë Maqedonia e Veriut 6 4 [30][31]
2019 Xhelatët Martin McDonagh Teatri Kombëtar Tiranë Shqipëri - - [3][32]
2019 Skënderbeu (Opera) Libreti: Arian Krasniqi

Kompozitor: Fatos Lumani

Teatri i operës dhe baletit Shkup Maqedonia e Veriut - - [33][34]

[35][36]

ReferimeRedakto

 1. ^ a b "2018 - LISTA E FITUESVE TE PEDAGOGEVE TE JASHTEM UART 2018-2019" (PDF). Universiteti i Arteve - Tiranë. 5 nëntor 2018. f. 6. Arkivuar (PDF) nga origjinali më 2 shkurt 2019.
 2. ^ "Qëndrim Rijani: Arti historikisht njihet si "armiku" më i madh i politikës". Koha.mk. 7 gusht 2017. Arkivuar nga origjinali më 10 dhjetor 2019. Marrë më 10 dhjetor 2019.
 3. ^ a b "Drama "Xhelatët" me aktorë të njohur, çel sezonin artistik të Teatrit Kombëtar". WWW.SOT.COM.AL. 26 shtator 2019. Arkivuar nga origjinali më 20 janar 2020.
 4. ^ "Në Podujevë filloi festivali "Teatri Ndryshe"". Portali Koha.net. 26 korrik 2013. Arkivuar nga origjinali më 5 gusht 2019.
 5. ^ "Katastrofa në magazinat e Teatrit". Gazeta Standard Online. 16 maj 2013. Arkivuar nga origjinali më 3 dhjetor 2019.
 6. ^ ""Kapitulli i Dytë" në Korçë". Top Channel. 3 maj 2014. Arkivuar nga origjinali më 13 gusht 2019. Marrë më 13 gusht 2019.
 7. ^ ""Kapitulli i Dytë" në Korçë - Top Channel Albania - News - Lajme". Top Channel. 2 maj 2014. Marrë më 13 gusht 2019.
 8. ^ "Shfaqja "Gjymtimi", triumfoi në "KokoFest"". Portalb.mk. 22 shtator 2014. Arkivuar nga origjinali më 25 dhjetor 2019. Marrë më 25 dhjetor 2019.
 9. ^ KOVAČEVIĆ, Emina (27 qershor 2019). "U koži i lancima". Časopis Pozorište (në boshnjakisht). Arkivuar nga origjinali më 13 gusht 2019. Marrë më 13 gusht 2019.
 10. ^ "Qëndrim Rijani, si mund të bëhet "një shkatërrim" dramaturgjik në Korçë". Gazeta Standard Online. 20 mars 2015. Arkivuar nga origjinali më 26 dhjetor 2019. Marrë më 26 dhjetor 2019.
 11. ^ ""Doktor Shuster", në Teatrin Kombëtar për problemet e shoqërisë në tranzicion". WWW.SOT.COM.AL. 10 prill 2015. Arkivuar nga origjinali më 26 dhjetor 2019. Marrë më 26 dhjetor 2019.
 12. ^ "Teatri i Tetovës vjen me një shfaqje të re". Portalb.mk. 13 qershor 2015. Arkivuar nga origjinali më 27 nëntor 2019. Marrë më 27 nëntor 2019.
 13. ^ "Teatri i tetovës sjell shfaqen "ART"". AlbaLove.ch. 15 qershor 2015. Arkivuar nga origjinali më 4 dhjetor 2019. Marrë më 4 dhjetor 2019.
 14. ^ "Genjeshter pas genjeshtre". CLASS. 5 shkurt 2016. Arkivuar nga origjinali më 26 dhjetor 2019. Marrë më 26 dhjetor 2019.
 15. ^ ""Teatri t'i mbledhë njerëzit për të njohur shoqërinë"". www.shekulli.com.al. 10 shkurt 2016. Arkivuar nga origjinali më 28 prill 2019. Marrë më 26 dhjetor 2019.
 16. ^ "Të shtunën premiera e parë për këtë vit në Teatrin e Tetovës". AlbaLove.ch. 14 prill 2016. Arkivuar nga origjinali më 25 dhjetor 2019. Marrë më 25 dhjetor 2019.
 17. ^ ""Ushtria e Ui Tomas-it". 15 prill 2016. Arkivuar nga origjinali më 15 prill 2016. Marrë më 25 dhjetor 2019.
 18. ^ ""Hani i Elbasanit" bëhet "Shtëpia e Bernarda Albës"". BalkanWeb. 17 qershor 2016. Arkivuar nga origjinali më 30 nëntor 2019. Marrë më 30 nëntor 2019.
 19. ^ ""Shtëpia e Bernarda Albës" u shfaq në Festivalin e Komedisë në Korçë". gazeta online për art dhe kulturë - KultPlus. 8 shtator 2016. Arkivuar nga origjinali më 30 nëntor 2019. Marrë më 30 nëntor 2019.
 20. ^ ""Flaka e janarit", kur aktorët e UÇK sfidojnë në teatër". www.shekulli.com.al - UNIpress shpk. 29 janar 2017. Arkivuar nga origjinali më 28 nëntor 2019. Marrë më 28 nëntor 2019.
 21. ^ ""Darka e Thërrimeve" fituese e "Talia e Flakës"". Portalb.mk. 28 janar 2017. Arkivuar nga origjinali më 30 nëntor 2019. Marrë më 30 nëntor 2019.
 22. ^ "Qëndrim Rijani sjell komedinë më të re "39 Hapat"(VIDEO)". Portalb.mk. 11 prill 2017. Arkivuar nga origjinali më 28 nëntor 2019. Marrë më 28 nëntor 2019.
 23. ^ "Komedia "39 Hapat", premierë në skenën e teatrit Metropol". WWW.SOT.COM.AL. 12 prill 2017. Arkivuar nga origjinali më 28 nëntor 2019. Marrë më 28 nëntor 2019.
 24. ^ "Me "hë baba, a u ngope dhe binde me kaq sa dëgjove?" u shfaq premiera "Gratë" (VIDEO)". Portalb.mk. 27 dhjetor 2017. Arkivuar nga origjinali më 29 nëntor 2019. Marrë më 29 nëntor 2019.
 25. ^ ""Gratë" pushtojnë skenën e Teatrit Shqiptar në Shkup". Televizioni Kombëtar ALSAT-M. 27 dhjetor 2017. Arkivuar nga origjinali më 29 nëntor 2019. Marrë më 29 nëntor 2019.
 26. ^ "Prizren: Teatri i qytetit shfaqi premierën "Roberto Zucco"". Gazeta e Prizrenit. 6 maj 2018. Arkivuar nga origjinali më 18 nëntor 2019. Marrë më 18 nëntor 2019.
 27. ^ "Intervistë nga TV OPINION, Prizren". TELEVIZIONI OPINION. 2 maj 2018.
 28. ^ "Qëndrim Rijani sjellë premierën "Në Det" në Teatrin e Kumanovës". gazeta online për art dhe kulturë - KultPlus. 27 qershor 2018. Arkivuar nga origjinali më 29 nëntor 2019. Marrë më 29 nëntor 2019.
 29. ^ "Qëndrim Rijani sjellë premierën "Në Det" në Teatrin e Kumanovës". pacensure.com. 30 qershor 2018. Arkivuar nga origjinali më 29 nëntor 2019. Marrë më 29 nëntor 2019.
 30. ^ ""Jashtë bie borë", mbi doza e morfinës që ua mori jetën lakmitarëve të pasurisë (FOTO/VIDEO)". Portalb.mk. 2 nëntor 2018. Arkivuar nga origjinali më 27 nëntor 2019. Marrë më 27 nëntor 2019.
 31. ^ "Pasdite me Alsat". Televizioni Kombëtar ALSAT-M. 1 nëntor 2018.
 32. ^ ""Xhelatët" flasin shqip/ Në teatër drama e Martin mcDonagh". Top Channel. 18 tetor 2019. Arkivuar nga origjinali më 5 nëntor 2019. Marrë më 20 janar 2020.
 33. ^ "Teatri i Operës dhe Baletit në Shkup për herë të parë sjell operën "Skënderbeu"". FLAKA.COM.MK. 20 dhjetor 2019. Arkivuar nga origjinali më 20 janar 2020. Marrë më 20 janar 2020.
 34. ^ "Opera "Skënderbeu" në Shkup, regjisori Qëndrim Rijani: Shpresoj ta sjell dhe në skenën e Shqipërisë". WWW.SOT.COM.AL. 18 janar 2020. Arkivuar nga origjinali më 20 janar 2020. Marrë më 20 janar 2020.
 35. ^ "Premiera e operës "Skënderbeu" në Operën dhe Baletin Kombëtarë". MIA.mk. 20 dhjetor 2019. Arkivuar nga origjinali më 20 janar 2020. Marrë më 20 janar 2020.
 36. ^ "Skënderbeu "pushton" Shkupin, artistët shqiptarë bëhen bashkë në një opera". VIZION PLUS TV ALBANIA. 23 dhjetor 2019. Arkivuar nga origjinali më 24 dhjetor 2019. Marrë më 20 janar 2020.