Aura (finlandisht Aurajoki; suedisht Aura å) është një lum në jug-perëndim të Finlandës. Burimet i ka në qytetin Oripää, dhe rrjedh nëpër Pöytyä, Aura dhe Lieto para se të derdhet në Detin Arkipelag në mes të qytetit Turku. Ujërat e lumit Aura janë ngjyrë kafe. Gjatësia e përgjithshme e lumit është rreth 70 kilometra (43 mi), dhe ajo përmban njëmbëdhjetë pragje, nga të cilat më e madhja është Nautelankoski në Lieto. Rezervat e ujit për Rajonin në Turku tërhiqet nga lumi Aura, ndërsa ujësjellësit dytësor të qytetit janë vendosur në pragjet e lumit Halinen.

Aura rrjedh përmes Halinen.

GalleryRedakto


Koordinatat: 60°39′44″V 22°35′27″L / 60.66222°V 22.59083°L / 60.66222; 22.59083